Çarşamba, Aralık 28, 2011

Sacre-Couer // Paris


Bu sabah sizlere Sacre-Coueur’dan selam versem...


Sene sonu yaklaştıkça bende bir Paris aşkı başlıyor ya... işte ondan yine yazamadığım Paris notlarımdan birini yazayım dedim bu sabah.  Hem sizlere anlatayım hem ben de bir kez oralara gideyim diye.
Adını telafuz edemediğim Sacre-Couer Bazilikası...

Paris’in Montmarte bölgesinde yer alan bu bazilika İsa’nın kutsal yüreğine adanmış. Yapımına 1875’te başlanmış ve 1914’te de tamamlanmış. Fransa – Prusya savaşı öncesinde iki Katolik işadamı eğer Fransa Prusya saldırısından kurtulursa bir kilise inşa etmek için ant içiyorlar. İşte bu savaşın ardından yapılıyor Sacre – Coeur.

Sacre – Couer’a ister yürüyerek ister teleferikle ya da isterseniz şirin mi şirin ring servislerle çıkabiliyorsunuz. Biz teleferiği tercih etmiştik.


Kubbeli ve kuleli Sacre-Couer’un en iyi görüntüsünü aşağıdaki bahçelerden yakalayabiliyorsunuz. Her ne kadar biz yakalayamamış olsak da :)


İsa Heykeli, bazilikanın en önemli heykeli. Sembolik olarak da diğer iki bronz süvari heykelinden üstte yer alıyor.


Jeanne d’Arc heykeli.


Aziz Louis heykeli.


Sacre – Couer ziyaretimizde kapıdaki anormal sıradan dolayı içeriye girmedik. 


Onun yerine etrafı gezdik, ara sokaklardan geçtk. Montmarte’ın sokak ressamlarının eserlerine baktık. Salvador Dali müzesine gittik. Paris’in en iyi tanınan gece kulüplerinden Au Lapin Agile’in önünden geçtik. Ara sokaklardaki üzüm bağlarına baktık hayretle...


Güzeldi.

Gitmeli. 

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails