Salı, Kasım 22, 2011

doğum izni

değişen kanunla doğum iznindeki yeni uygulamaya bakalım bugün.

tekil gebeliklerde çalışan annelerin bildiğiniz gibi doğum öncesi ve sonrası 8'er hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli doğum izni hakkı var.

Eski uygulamayı bu yazımda yazmıştım.

Annemi istiyorum kampanyası ile kanun değişti. Son birkaç aydır uygulama aşağıda anlatacağım şekilde.

Yazıyı okuduğunuz tarihe göre güncel uygulamayı sorgulamanız gerekebilir. Hatırlatma!

Yeni uygulamaya göre doğumdan önce kullanmadığınız tüm izin günlerinizi doğumdan sonra kullanacağınız izne ekleyebiliyorsunuz.

Yani; diyelim ki 32.haftada çalışabilir raporu aldınız ve 37.haftaya kadar da çalıştınız. Bu şekilde doğumdan önce kullanmadığınız bu 5 haftayı doğumdan sonra kullanacağınız 8 haftanın üstüne ekleyebiliyorsunuz. Buraya kadar önceki uygulamayla herşey aynı aslında. Ancak önceki uygulamada eğer doğum 38. haftada yaparsanız 40-38=2 haftayı doğumdan sonraki izninize ekleyemiyordunuz. Ve sadece 8 hafta + 5 hafta = 13 hafta izin kullanabiliyordunuz.Yeni uygulama ile ise 38. haftada doğum yaparsanız 40. haftadan önce kullanamadığınız bu 2 haftayı da doğum sonrası kullanacağınız izne ekleyebiliyorsunuz. Bu örnekteki durumda zaten doğum sonrası hakettiğiniz 8 haftaya, çalıştığınız 5 haftayı ve erken doğum yaptığınız için kullanamadığınız 2 haftayı ekleyerek toplamda 15 haftalık doğum izni kullanmış oluyorsunuz.

herkese mutlu & sağlıklı doğumlar dilerim.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails