Perşembe, Kasım 24, 2011

çalışan anneler için / doğum izni prosedürü

bu hafta ciddi konulardan başladım, öyle bitireyim.
çalışan bir anneyseniz işte size hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında yapmanız gerekenler;
 1. 32. haftada izne çıkılabilir.
 2. 32. haftadan itibaren hala çalışmak istiyorsanız bir devlet hastanesine ya da SGK anlaşmalı bir özel hastanaden 32. hafta çalışabilir raporunuzu alıyorsunuz. Bu aşamada vizite kağıdına gerek yok.
 3. 32.hafta raporundan 2 kopya orijinal veriliyor. Bu kopyalardan birisi sizde diğeri işverende kalıyor.
 4. 32. hafta raporunuzun üstünde 37.haftaya kadar çalışabileceğiniz yazar. Ancak siz 37. haftadan daha önce izne çıkmak isterseniz 32. hafta çalışabilir raporunuzu aldığınız hastaneye giderek izne çıkabiliyorsunuz aklınızda olsun.
 5. 37.haftada artık siz isteseniz de çalışamıyorsunuz. Bu sebeple 37. haftanızı doldurduğunuz gün daha önce 32. hafta çalışabilir raporunuzu aldığınız hastaneye giderek işgörememezlik raporu alıyorsunuz. Bu sefer vizite kağıdı almanız gerekiyor. unutmayın!
 6. 37.hafta raporu 3 orijinal kopya olarak hazırlanıyor. bu kopyalardan birisi sizde, birisi hastanede kalıyor. diğer kopyayı da hastaneniz sigorta müdürlüğüne gönderiyor. belgenin fotokopisini de işverene vermeniz yeterli.
 7. 37. hafta raporunda işe başlama tarihi boş bırakılıyor.
 8. Doğumdan sonra aşağıdaki belgelerin asıllarıyla 32. hafta çalışabilir ve işgöremezlik belgesini aldığınız hastaneye gidiyorsunuz ve işbaşı yapacağınız tarihi yazıyor rapora hastane. bu rapor yine sizde kalıyor.
  • 32. hafta çalışabilir raporu
  • işgöremezlik belgesi
  • doğum belgesi
 9. İş başı yapıldığında eğer izindeyken çalıştığınız kurumdan maaş almadıysanız çalışmadığınız döneme ait tüm maaşınızı; maaşınızın bir kısmını aldıysanız kalan kısmını SGK'dan alabilmeniz için bugüne kadar aldığınız tüm raporlarla SGK'ya başvurmanız gerekiyor.
 10. SGK'nın verdiği PARA MAKBUZU ile 10 gün içinde PTT şubesinden paranızı alıyorsunuz.
Yazının tarihine göre güncel uygulamayı öğrenmekte fayda var. uygulamalar hergün değiştiği için mağdur olmanızı istemem.

kolaylıklar...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails