Salı, Mayıs 24, 2011

modern hayat yeni nesli olumsuz etkiliyormuş

dün gazetede bir haber okudum. belki sizin de gözünüze çarpmıştır.
beni ürküttü açıkçası.
haberi aynen alıp kopyalıyorum buraya.

"İngiltere'de yapılan bir araştırmada, artık sokakta oynamayan çocukların fiziksel olarak daha zayıf hale geldikleri belirlendi.Acta Paediatrica adlı çocuk sağlığı dergisinde yayımlanan araştırma, ağaca tırmanmak, ip atlamak, top koşturmak gibi oyunlar yerine bilgisayar ve televizyon başında zamanını geçiren çocukların sağlığı konusundaki kaygıyı dile getirdi.

Fitness uzmanı Dr. Sandercock ve ekibi, 2008'de 10 yaşındaki 315 çocuğun katılımıyla gerçekleştirdikleri araştırmayı, 1998 yılında aynı yaş grubundaki 309 çocuk üzerinde yapılan araştırmayla karşılaştırdıklarında, günümüz çocuklarının kaslarının 1990'lı yıllarda büyüyenlere göre daha zayıf olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, boy ve kilo oranları aynı olsa bile, bu dönemin çocuklarının fiziken daha zayıf, kas yapısının daha az olduğu ve önceki kuşakların basit gördüğü fiziksel hareketleri bile yapamadıklarını saptadı.

Araştırmada, 10 yaşındakilerin mekik çekme sayısının 2008'deki çocuklarda 1998'lerdekine göre oranla yüzde 27,1 azaldığı, kol gücünün yüzde 26, tutuş gücünün yüzde 7 zayıfladığı, önceki kuşağın iki katı kadar çocuğun da parmaklıklara asıldıklarında kendi ağırlıklarını çekemedikleri görüldü."
 sizce de çok feci değil mi bu oranlar?
yazık yeni çocuklara!
sanıyorum çocuklarımızı daha çok doğaya çıkarmalı, evde daha az vakit geçirmelerini teşvik etmeliyiz... hadi yaz geldi artık, doğru bahçeye :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails