Cuma, Şubat 25, 2011

Vintage Chardonnay 2009 // Şarap Tadımı

Bir tadım akşamından notlarımın ilkini yazıyorum bugün.
Bu tadım gecesi oldukça özel bir gece olduğu, küçük bir gruba yönelik olduğu ve en önemlisi fotoğraf makinemi götürmediğim için görselsiz bir yazı olacak :) şimdiden söyleyeyim.

Daha önce efsane gurmeler ile tanıştığım Kayra şarapları ile ikinci randevumdu bu Kayra Wine Center Mimolette'te katıldığım gece.

Tattığımız ilk şarap Vintage Chardonnay 2009. İlk kez 2007'de üretilen Vintage Chardonnay sadece 6 - 7.000 adet üretilmiş.

İdeal servis sıcaklığı 12 derece olan Vintage Chardonnay, Kaliforniya stili bir üretim sürecinden geçiyor. Yani fermantasyonu 225 litrelik barik denen meşe fıçılarda yapılıyor. Femantasyon tamamlandıktan sonra da yine meşe fıçılara geçiyor ve dinlenmeye başlıyor. Yaklaşık 1 yıllık bir bekleme süresinden sonra şişelere giriyor.

Vintage Chardonnay meşe fıçıda geçirdiği günlerin etkisiyle de meşeden kaynaklı yoğun tereyağ ve vanilya aromalarına sahip. Bu aromaların yanında kuru kayısı, sarı elma ve narenciye de burnuma gelen aromalar oldu.

Oldukça gövdeli, sek, renk yoğunluğu yüksek (neredeyse altın sarısı), orta asidite düzeyinde, hafif tanenli (yine meşe kaynaklı) ve uzun bir şarap Vintage Chardonnay.

Tavsiye eder, keyifli içimler dilerim :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails