Çarşamba, Şubat 23, 2011

Versay (Versailles) Sarayı // Paris

Fazlasıyla yoğun sisli bir sabahta ziyaret ettik Versay'ı.


Paris'ten yaklaşık yarım saat 45 dakikalık bir tren seyahati ile gittik Versay'a, sarayı gezmeye. Trenden indikten sonra da bir 10 -15 dakika yürüdük saraya kadar.


Sisin dağılmaması önce moralimi bozduysa da sarayın içine girdikten sonra sisi filan unuttum. Zaten behçeleri gezmek için saraydan öıktığımızda da sis neredeyse dağılmıştı.


1668 yılında babasının av köşkünden yola çıkan 14. Louis, aynı anda 20.000 kişiyi içinde barındırabilen Avrupa'nın en büyük sarayını inşaa ettiriyor. Bir yandan mimarlar proje ile ilgilenirken, bir yandan iç dekorasyon devam etmiş, diğer yandan da peyzaj mimarları da bahçe düzenleriyle ilgilenmişler. Bu gez gez bitmeyeck büyüklükteki bahçeler düzenli bir şekilde yollara, ağaçlık ve çalılıklara ve çiçek bahçelerine ayrılıyor.Gelin birlikte gezelim :)

Mermer Avlu, mermer kaldırım taşları, büstler ve balkonlarla çevrelenmiş.


Aynalı Salon, 1919'da 1.Dünya Savaşı'nı sona erdiren Versailles Antlaşması bu salonda imzalanmış. Salonun uzunluğu 70 metre.
Kraliçenin odası...


...ve süslü yatakbaşı.


Geniş havuzlar bronz heykellerle süslenmiş.


Kral ve kraliçenin yemek masası.


Kralın yatak odası.


Biz sarayın neredeyse yarısını maalesef gezemedik. Yeterli personel olmadığı için sarayın bazı odalarını kapatmışlardı. Ama gezdiğimiz kadarıyla bile insanı dehşete düşürecek kadar ihtişamlı bir saray Versay ve bahçesi.


Elbette Paris'in olmazsa olmazı Versay. Paris'teyseniz mutlaka ziyaret edin.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails