Pazartesi, Şubat 14, 2011

Bebeğinize Oyuncak Önerisi // Ahşap Yapbozlar

Ahşap yapbozlar için genelde uygun yaş 18 ay ve üstü olarak geçiyor. Doktorumuz da 18. ay kontrolünde artık ahşap yapbozlarla yapboz dünyasına giriş yapabileceğimizi söylemişti. Çabuk sıkılsa da eğlenceli vakit geçirdiğimiz bir oyuncak yapbozlar.

Ahşap yapbozlar gözü eğitmeye ve şekilleri eşleştirmeye yardımcı olan bir oyuncak. Bu şekilleri eşleştirme becerisi doktorumuzun söylediğine göre ileride okuma yazma becerisi kazanması için de oldukça gerekliymiş.

Bu ahşap yapbozlarla ilgili doktorumuz bizi baya bir detaylı yönlendirmişti. işte doktorumuzun ağzından ahşap yapbozla ve yapabilecekleriniz;
  • Bu yapbozlar mukavva yapbozlara geçiş için ilk adımdır. Bu tür ahşap yapbozlarla başlamakta fayda var.
  • Bebeğiniz yerine yapbozu yapmak yerine öncelikle ondan ne beklediğinizi gösterin. Elinize yapbozun bir parçasını alın ve onu nasıl incelediğinizi sesli olarak ona anlatın.
  • Uygun şekli tahtanın üstünde gezdirerek nasıl bulduğunuzu yine sesli olarak anlatın ve gösterin.
  • Uygun parçayı yerine yerleştirin ve alkışlayın.
  • Şimdi onun aynı şeyi yapması için eline bir başka parça verin.
  • Bu aşamada çocuklar ikiye ayrılır. Yardımı kabul edenler ve etmeyenler. Bebeğinizin sizi yönlendirmesine izin verin; eğer yardımı kabul ediyorsa bu kez onunla birlikte aynı şeyleri yapın. Yardımı kabul etmiyorsa bırakın bebeğiniz parçayla oynasın. Bakalım neler yapacak, neler keşfedecek görün.
  • İlk denemede parçaları uygun yere koymasını beklemeyin. Bu yaştaki çocukların dikkati çabuk dağıldığı için yapboz oyunundan çabuk sıkılabilir ve bu yeni oyuncağına alışması zaman alabilir.
Hakikaten de yapbozlar sabır isteyen oyuncaklar ve bu yaştaki çocukları uzun süre bir oyuncağın başında oturtmak zor oluyor. Ama bir kez oturup oynamaya başladınız mı ve bebeğiniz uygun parçayı uygun yere yerleştirdiği zaman onu alkışladınız mı ikinizin de alacağı keyif çok başka.

İyi eğlenceler :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails