Cuma, Ocak 21, 2011

Louvre Müzesi // Paris

Paris'te ilk gün Notre Dame Kilisesi, Dome Kilisesi ve Eyfel Kulesi'ni gezdikten sonra ikinci günümüze Louvre Müzesi ile başladık.


Meşhur Mona Lisa tablosunun sergilendiği müzeyi hakkıyla gezmek sanıyorum 1 güne sığmayacak bir gezi olurdu. Biz de yarım günden fazla vaktimizi Louvre'da geçirmiş olmamıza rağmen müzenin belki de sadece yarısını gezebildik.


Paris'i Viking akınlarından korumak için bir kale olarak yapılan Louvre tarih boyunca çeşitli hükümdarlar tarafından sürekli ek binalar yapılarak genişletilmiş. Yapılan son ekleme ise 1989'da açılan cam piramit.


Bu cam piramitin olduğu girişten tüm galerilere ulaşabiliyorsunuz.


Biletlerinizi ister makinelerden ister gişelerden alabiliyorsunuz.


Neredeyse 10 farklı dildeki broşürlerde müzenin bir planını görebiliyor ve gezinizi planlayabiliyorsunuz. Müzeyi gezdikçe plan üzerinde işaretleme yapmanızı öneririm.


Yoksa bir galeriden diğerine giderken tırmandığınız merdivenleri bir daha tırmanmak, geçtiğiniz koridorlardan bir kez daha geçmek zorunda kalabilirsiniz.
Her galeride yine farklı dillerde sergilenen eserlerle ilgili açıklamaları bulabileceğiniz kaynaklar var.


Sergilenen en meşhur eser elbette Mona Lisa... 1504 yılında Leonardo Da Vinci tarafından yapılan bu tablo Rönesans portre sanatının en tipik örneği. Bu gizemli gülümseme yüzyıllardır sayısız yoruma yol açmış.


Bir diğer meşhur eser Milo Venüsü... 1820'de Yunanistan'ın Milo Adası'nda bulunan bu heykelde ideal kadın güzelliği betimlenmiş. Yapıldığı dönem M.Ö. 2. yüzyıl.


Hamurabi Yasaları ...Bazı galerilerin girişinde tarih boyunca çeşitli dönemlerde Louvre'a bağışta bulunan kişilerin isimleri yazıyor. 


Sultan Abdul Hamid ve 2. Mahmud'un isimlerini bulabildiniz mi?

...ve gezebildiğimiz diğer galerilerdeki eserlerden bazıları...


Bu gösterişli müzeyi gezmeden Paris'e gittim dememek gerek :)

Güzel haftasonları...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails