Çarşamba, Aralık 22, 2010

yürüteç kullanmayın!

Daha önce yazdığım bebeğinizin ilk adımları yazımda yürüteç kullanılmaması gerektiğine kısaca değinmiştim.

Ama bu yürüteç olayı başlı başına dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu için ayrıca biraz daha detaylı yazmaya karar verdim.

Bebeğinizin yürümesine yardımcı olacağını düşündüğünüz yürüteçin aslında bebeğinizin yürümesine en ufak bir faydası yokmuş. Hatta bebeğin yürümesini geciktirme özelliği varmış yürüteçlerin.

Yürüteçler bebeğin öğrenme keyfini ve gayret gösterme çabasını engellediği için artık doktorlar tarafından da kesinlikle önerilmiyor. Yürüteç sayesinde kolayca adım atan bebek yürüme çabası göstermiyormuş. Yürüteç yürüme için şart olan kuvvetli bacak kası oluşumunu da engelliyormuş aynı zamanda. Bebek kendi başına yürüme çabası gösterirken düşüyor kalkıyor ve bacak kasları da bu sayede güçleniyor aslında. Oysa yürüteç tembelliğe alıştırıyor bebeği.

Tembelliğin dışında duruş bozukluklarına bile sebep olabiliyormuş bu masum görünen yürüteçlerin. Yürüteç yardımıyla bebek parmak uçlarında yükselerek yürümeye çalışacağından bacağının arka kasları güçleniyor ve zayıf kalan ön kasları ile bir dengesizlik oluşuyor bacaklarında. İşte bu da hem duruş bozukluğuna hem de ayakta deformasyona sebep olabiliyor.

Bu sebeple yürüteç kullanmak yerine bebeğinizin mama sandalyesini, tekerlekli oyuncakları, bebek arabasını ve buna benzer oyuncakları itmesine ve onların desteğiyle yürüme çabası göstermesine izin verin derim.

Bebeğin yürümesi her anne babayı heyecanlandıran bir konu. Biran evvel yürüsün istiyoruz bebeklerimiz ama aceleye hiç gerek yok. Bence her konuda olduğu gibi bebek hazır olduğu zaman herşeyi yapabilir ama hazır değilse onu boşuna zorlamanın da hiç manası yok.

İlk adımları görmenizin 18 aya kadar yolu varmış. Bazı bebek 9 aylıkken ilk adımlarını atarken, bazısı 1 yaşında bazısı 15. ayında atabiliyor ilk adımlarını. Bebeğinizin kendine has özellikleri olan bir birey olduğunu unutmayıp diğer bebeklerle karşılatırmayın. Doktorunuzu dinleyin, gelişimi normal gidiyorsa da bırakın kendisi ne zaman hazır olursa o zaman yürüsün.

Unutmayın yürüyünce herşey daha yorucu oluyor anne babalar için :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails