Salı, Aralık 28, 2010

Kışın annesinin karnında olan bebekler ...

... pek bir şanslı :) yani beslenme konusunda şanslı :) Hamileyken tercih edeceğiniz besinler bebeğiniz için çok çok önemli. Özellikle gebelik döneminde ihtiyaç duyulan besinlerin çoğu da kışın daha bol. Gerçi artık günümüzde her mevsim her besin bulunabiliyor ama ne olursa olsun besinleri mevsiminde tüketmek önemli.

İşte size hamileyken ihtiyaç duyacağınız besinlerden bir derleme :)
  • Balık mevsiminde balık yemeyi asla ihmal etmeyin. Çünkü hamileyken bebeğiniz ihtiyaç duyacağı kalsiyumu anneden alacaktır. Anne kendi vücudunda eksilen kalsiyumun yerine doldurmakla yükümlü. Bolca balık.
  • Hamileyken ihtiyaç duyacağınız bir besin kaynağı da demir. Demir emilimini hızlandıran en büyük destek besinlerin başında da C Vitamini geliyor. E kış geldi, beraberinde portakal, mandalina, kivi ve greyfurtu da getirdi. Doktorunuza da danışıp mutlaka gereken dozda meyvenizi eksik etmeyin.
  • Kış sebzelerinin başında gelen lahana, karnabahar, brokoli, pırasa, kereviz, kabak turp faydaları say say bitmeyecek sebzeler. Bolca tüketin derim. Ama dikkat çoğu gaz yaptığı için mutlaka doktorunuza danışarak miktarına ve sıklığına karar verin.
Unutmayın siz ne kadar iyi beslenirseniz bebeğiniz de o kadar iyi beslenecek ve o kadar kuvvetli olacaktır. Hadi şimdi seviyorum, sevmiyorum, canım istiyor, istemiyor filan demeden bahane bulmadan doooğru "doğru" besinlere :) Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeniz dileklerimle...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails