Perşembe, Aralık 02, 2010

Eyfel Kulesi / Paris'te bir demir lady

Paris'in hatta Fransa'nın simgesi haline gelen Eyfel Kulesi! Paris seyahatimizin ilk günündeki son durağımızdı Eyfel.
1931 yılında New York'daki Empire State Binası yapılana kadar dünyanın en yüksek yapısı olma özelliğini korumuş olan Eyfel kulesi tam 324 metre yüksekliğindedir. 1889 yılında Evrensel Fuar öncesinde ziyaretçileri etkilemek için yapılmış ve Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış.

Kule 3 kattan oluşuyor. Çift katlı asansörle önce bir, sonra ikinci kata ve ikinci katta asansör değiştirerek üçüncü kata kadar çıkabiliyorsunuz. İlk katta bir postane, ikinci katta Jules Verne isimli bir lokanta ve en üst katta ise muhteşem Paris manzarası karşılıyor sizi :) Havanın çok soğuk, rüzgarlı ya da sisli olduğu günlerde üçüncü katı kapatabiliyorlar. İşte 1900'de kurulan ve hala çalışır durumda olan hidrolik asansör mekanizması ve kulenin uzaktan görünüşü.


Her saat başlarında yapılan ışıklı gösteri esnasında Eyfel başka bir kimlik kazanıyor.


Bilet sırası anormal uzun olabiliyor girişte. Özellikle yaz günlerinde kuleye çıkmak için birkaç saat bekleyen turist grupları oluyormuş. Bizim seyahatimiz gayet soğuk bir güne rastlamış olmasına rağmen ciddi sıra vardı. O yüzden biletinizi online satın alarak zamandan kazanabilir, sırada beklemek zorunda kalmazsınız. Bileti online satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Biletinizi satın aldıktan sonra biletlerin birer çıkışını alıp kuleye çıkarken yanınızda bulundurmanız önemli.

İşte Eyfel'in en üst katından Paris manzaraları :)

Şimdiden iyi eğlenceler, keyifli gezmeler :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails