Salı, Kasım 09, 2010

Anne Sütü Nasıl Saklanmalı?

Çalışan annelerin işe başlamasıyla "süt sağma" kavramı da hayatlarına girmiş olur. Aslında işe başlamadan önce de bebeğinizden ayrı kalabileceğiniz birkaç saat için bile yine sağılmış süte ihtiyacınız olabilir.

Anne sütünün sağılması için bence en kolay yöntem hem elektrikle hem de pille çalışan süt sağma makineleri.

Önerim mümkün olduğunca bebeğinizi emzirmeniz. Mecbur kalmadıkça süt sağmadan bebeğinizi emzirmenin en ideal yol olduğunu düşünüyorum. Hem sütün kalitesi, hijyeni açısından hem de sütünüzün devamlılığı için emzirmek en doğru yol. Ama elbette mecbur kaldığınızda da süt sağmak emzirmeye alternatif iyi bir seçenek. Sonuçta göğüste biriken süt boşaltılmadıkça yeni süt gelmeyecek ve sütünüz de kesilme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.

Sütünüzü sağdınız, peki nasıl ve ne kadar süreyle saklayacaksınız? İşte uzmanların söyledikleri benim de uyguladığım yöntemler...

  • Anne sütü sağıldıktan sonra dondurulmadan oda sıcaklığında 4 - 5 saate kadar bekletilebiliyor.
  • Anne sütü sağılır sağılmaz buzdolabına kaldırıldıysa (derin dondurucuda dondurulmadan) 2 - 3 güne kadar tüketilebiliyor.
  • Eğer sütü sağar sağmaz derin dondurucuya koyarsanız 6 aya kadar bekletilebiliyor. Tabii derin dondurcunuzun kapağı ayrı ise. Yani buzdolabınız iki kapılıysa bu süre geçerli. Buzdolabınızın tek bir kapağı varsa derin dondurucuda bekletme süresi 3 aya kadar inebiliyor. Şahsi fikrim her iki durumda da 2 ayı geçirmemek.
Beklettiğiniz sütü bebeğinize verirken;
  • Derin dondurucudan çıkarılan süt vakit varsa buzdolabında, vakit sınırlıysa dışarıda erimeye bırakılmalı. Bebeğe verilmeden hemen önce de benmari usulü ile (sıcak su içinde bekleterek) ideal sıcaklığa getirilmelidir.
  • Buzdolabından çıkarılan süt yine benmari usulü ideal sıcaklığa getirilene kadar ısıtılmalıdır.
  • Oda sıcaklığında bekleyen süt ise direkt bebeğe verilebilir.
Son birkaç öneri;
  • Erittiğiniz sütü oda sıcaklığında çok fazla bekletmeyin. 1 saati geçmemeli.
  • Erittiğiniz sütü tekrar dondurmayın.
  • Bebeğiniz erittiğiniz sütün bir kısmını içip bir kısmını bıraktıysa kalan sütü atın.
  • İster elle ister makineyle sağın ellerinizin temiz olması ve sütü saklayacağınız biberonun temiz olması olmazsa olmaz şart.
Bol sütünüz olsun ve bebeğinize bolca yarasın :)

Doğumdan 1 ay önce komposto içmeye başlamak hem sütün olması hem de kaliteli sütün olması için çok çok faydalı. Her hamile arkadaşıma söylüyorum... Deneyenler memnun, denemeyenler pişman :) Konumuz madem anne sütü ile alakalı bugün söylemeden geçemedim yine :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails