Salı, Ekim 26, 2010

Yenidoğan Bebeklerde Kusma

Yenidoğan bebeklerin sürekli kusması taze ve dolayısıyla tecrübesiz anne babalarda soru işaretlerine ve endişeye sebep olabilen bir durum.

İnsan önce üzülüyor, sonra bıkıyor, sonra da sorgulamaya başlıyor. "Ters giden birşeyler mi var acaba?" diye. Ben de bu konuyu merak edip önce internetten araştırmış sonra da doktorumuzla konuşmuştum. İnternet her zamanki gibi beni telaşa düşürmüş, doktorumsa içimi rahatlatmıştı. "Yenidoğan bebekler için en doğal şey kusma." diyerek...

Bu kusma olayı yenidoğan bebeğin annesinden emdiği sütün fazla gelen kısmı çıkarması aslında. Emdikten sonra ağzından gaz çıkaran bebek gazla birlikte fazla gelen sütü de çıkarıyormuş

Ama şimdi duyuyorum; birçok arkadaşımın yenidoğan bebeği için "bebek reflüsü" teşhisi koyan doktorlar var.

Reflü bile son birkaç yıl içinde yeni moda olan bir hastalıkken bebekte reflü bana hiç inandırıcı gelmiyor açıkçası. Hele yenidoğan bebekte!!! Buradan atıp tutmayayım şimdi ama ilk günlerde biraz sabırlı olmak lazım. 3 aydan sonra Osman'ın her emmeden sonraki kusmaları azalmaya başlamış, kısa bir süre sonra da tamamen bitmişti.

Bebeği elbette iyi gözlemlemek lazım. Doktorunuza danışmak lazım. Bu kusma olayı elbette farklı hastalıkların göstergesi de olabilir. Allah korusun yemek borusunda problem olabilir vs. Ama doktorunuza danışıp da ortada ciddi bir problem olmadığını öğrendiyseniz, fazla kurcalamayın. Yok reflü mü oldu, yok hangi ilacı versem, bir doktora daha mı gitsem filan diye olayı deşip de çocuğu hastanelerde ilaçlarla perişan etmeyin derim.

Son birşey... Siz iyisi mi bolca body, tulum ve önlüğü hazır edin bebeğiniz doğmadan önce. Veee... sabırlı olun :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails