Perşembe, Ekim 07, 2010

Sagrada Familia / Bitmeyen Kilise

Barselona deyince akla ilk gelen yerlerin başında geliyor Sagrada Familia...  Turistlerin ilgi odağı olan yegane noktalardan biri.

Nam-ı diğer "Bitmeyen Kilise"...

Modern mimarinin öncülerinden Antonio Gaudi tarafından yapımına 1880lerde başlanan bu katolik kilisenin yapımı Gaudi'nin 1926'da bir kazada ölmesi sonucu yarım kalıyor.Kilisenin inşasına halkın maddi desteği ile başlanmış. Daha sonra Gaudi Barselona'da yaptığı diğer eserlerden elde ettiği tüm geliri bu kilisenin yapımına aktarmış. Ancak hayattayken sadece bir kulesini görebilmiş kilisenin. Gaudi öldükten sonra hem Gaudi'nin mimari tarzının anlaşılmasının güç olması hem de gün geçtikçe 1800lerin sonu 1900lerin başındaki mimari şartların bugüne uyarlanmasının da zor olması kilisenin yapımının halen devam etmesine sebep olmakta.


Sanki buzdolabından çıkarılınca erimeye başlayan bir pasta gibi bu kilise... Eşsiz mimari yapısıyla sıradışı... Her bir detayı ayrı ilginç.Kilisenin dışı kadar içi de bir o kadar ilginç. Sanki bir ormanda geziyormuş hissi yaratıyor insanda.

Kilisesinin alt girişinden ulaşabileceğiniz bir de müze var içeride. Müzede kilisenin yapım aşamalarını gösteren çalışmalar, Gaudi'nin mimari tarzını gösteren farklı eserler, Gaudi'nin tasarımı mobilyalar, Sagrada Familia yapımında yer alan ve Gaudi'ye yardımcı olan mimarlar hakkında bilgiler gibi tek tek incelenesi şey var içeride. Asıl önemli olan ise Gaudi'nin mezarı da kilisenin en alt katında.
Yolunuz düşer inşallah :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails