Perşembe, Ekim 14, 2010

Parc Güell / Barselona

Gaudi'nin sıradışı bir eseri daha... Sagrada Familia 'dan sonra beni yine her adımda şaşırtan şahane bir park.


Aslında bu alanın bir parka dönüşmesi sonradan oluyor. Parc Guell Barselona'daki zengin işadamlarından oluşan bir grup insan için yapılmaya başlanan ve bahçeli evlerden oluşan bir site.


Gaudi'nin başka projelerine de finansal destek veren ve çoğunun birer sanat eserine dönüşmesini sağlayan Eusebi Güell bahçe şehir konseptinden etkilenerek bu tarz bir site yaptırmak istiyor. Böylece endüstrileşen şehir hayatından uzaklaşabileceğini hayal ediyor. Gaudi ile anlaşıyorlar ve 1900'lerin başında bu çorak arazide çalışmalar başlıyor.


Ancak Gaudi bitmeyen kilise Sagrada Familia gibi maalesef burayı da tamamlayamadan hayata veda ediyor.

Gaudi 1900 ve 1914 yılları arasında bu proje için çalışıyor. Bu zaman zarfında da projede yer alan iki tane evi tamamlayabiliyor sadece. Biri parkın hemen girişinde bulunan ve Gaudi'nin 1906 yılında yaşamaya başladığı şeker tadındaki ev. Yukarıdaki fotoğraflarda uzaktan, aşağıdaki fotoğraflarda ise yakından görüyorsunuz Gaudi'nin kendine ayırdığı bu evi. Biz sadece Gaudi'nin evini ve parkı gezebildik.


Diğeri de Eusebi Güell için yaptığı ev. Gaudi'nin yaşadığı ev günümüzde bir müze. İçinde yine Gaudi'nin tasarımlarından oluşan onlarca eser var.

Bu eserleri yakından incelediğinizde o kadar çok detaya rastlıyorsunuz ki Gaudi'nin eserlerini neden tamamlayamadığını az biraz anlıyorsunuz :)

14 yılda iki tane evi ve park içindeki yolları, sütunları ve avluları tamamlıyor, Gaudi anlayacağınız.Park Güell Barselona'ya gitmişken mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.


Park Güell'den Barselona manzarası...

Buraya da yolunuzu düşürün derim.

Bol gülümsemeli bir haftasonu diliyorum herkese :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails