Pazartesi, Ekim 25, 2010

Bebekler için Uygun Ev Sıcaklığı

Kışın yüzünü ufak ufak göstermeye başladığı şu günlerde kimi evlerde kaloriferler yanmaya başladı.

Yazım hem kalorifer seviyesine müdahale edebilenlere hem de edemeyenlere...

Doktorumuz, Osman ilk doğduğunda bu yazacağım konuyu üstüne basa basa söylemişti. "Bebekler de büyük insanlar gibidir. Kendi kıyafetinizden sadece 1 kat daha fazla giydirin", diye. Osman yaz bebeği olduğu için evin sıcaklığı problem olmadı ilk doğduğunda. Tek bir body ile geçirdi bu dünyadaki ilk günlerini :) Sonra sonbahar geldi, kış geldi kaloriferler yanmaya başladı.

"Evin sıcaklığını 22 ila 24 derece arasında tutun ve kıyafet konusunda da söylediklerimi unutmayın" dedi. Yani ideal ev sıcaklığı yetişkin bir insan için de bebek için de aynıdır. 22 ile 24 derece arası. Ne fazlası ne azı. Kıyafet konusunda da sizin giydiğinizden sadece 1 kat daha fazla. O da ilk bebeklik günlerinde. Sonra 1 yaşını geçen bebekler / çocuklar bence aynen bizin giydiğimiz kalınlıkta giyinebilirler. Çünkü asıl hasta eden soğuk değil ter!

Son sözü de 30 sene öncesinden, benim doktorum Enver amcanın meşhur cümlesi ile yapıyorum. "Sakın ha bebeğinizi terletmeyin, buz üstünde yatırın ama terletmeyin!" Elbette abartı var ama terin ne kötü birşey olduğunu apaçık anlatıyor :)

İdeal sıcaklıkta geçireceğiniz bir kış olsun dileklerimle, görüşmek üzere.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails