Çarşamba, Ekim 20, 2010

Bebeğinizin İlk Karalamaları

Doktorumuz 15. ayında Osman'a büyük boy resim defteri ile boya kalemleri almamızı söylemişti.

Aldık.

Sonuç ne oldu dersiniz? Bizimki kalemleri yedi :)

Neyse aradan fazla süre geçmeden kalemleri tutmayı öğrendi ve o renkli kalemlerle kağıda birşeyler çizebildiğini farketti. Şimdi kalemleriyle anlamsız karalamalar yapıyor defterine. Hedeflenen de buydu.

Bakın bu süreçte oğlum bana neler öğretti...


Kalemlerin ne işe yaradığını sabırla bebeğinize anlatmakta fayda var. O kalemlerin mama olmadığını söylemek faydalı olabilir. Sonra da yine sabırla kalemlerle kağıda nasıl birşeyler çizilebileceğini anlatmak gerekiyor.

Bebeğiniz elbette yüzünü, gözünü, mobilyaları, yerleri filan boyayacaktır. O yüzden bebekler için yapılan özel boyalardan alın. Bu boyalar hem bebekler için zararsız hem de suyla, ıslak mendille kolayca çıkarılabiliyor.

Bu karalama işinde en önemli nokta şöyle; yavrunuz her ne çiziyorsa aynısını siz de çizeceksiniz :) gerçekten... olay bu! Kendisinden daha iyi birşeyler çizersek bebeğimizin isteğini kaybetmesine sebep olabilirmişiz. Gerçi bizimki pek umursamıyor ama olsun. Zaten ne annesinde ne de babasında Osi'den daha güzel çizebilecek yetenek yok. Neyse, belli olmaz bakarsınız, amcasına çeker :)

Şimdi gelelim bu karalama oyununun faydalarına ve biriki ipucuna...


  • Bebeğinizin bu iilk karalamaları onun yaratıcılığını ve hayal dünyasını geliştirecektir.
  • Zaman geçtikçe boya kalemlerini kullanmaya başlayan bebeğiniz ellerini kontrol etmeyi öğrenecektir. 
  • Kalemleri evirip çevirerek birşeyler çizmesi bebeğinizin ellerini çevirme ve döndürme alıştırmasını yapmasını sağlayacaktır. 
  • Bebeğinizin kalemi hangi eli ile tuttuğu ileride hangi elini kullanacağını göstermiyormuş. Çünkü bu dönemdeki bebekler hangi elini rahat kullanabiliyorsa o elini kullanırlarmış. 
  • Bu ilk karalamalar bebeğinize neleri başarabileceğine dair fikir verir. Onu yüreklendirmeniz, hatta alıp o karalamaları duvara asmanız, onu alkışlamanız bebeğinizin çok hoşuna gidecektir. 
  • Sadece kağıda çizilmesi gerektiğini ona açık ve net bir dille anlatın. Kağıt dışında bir yerlere çizerse onu uyarın, öyle yapmaması gerektiğini sakin ama her zamanki sevecen sesinizden farklı bir tonda anlatın. Sakın ha sinirlenip, bağırarak kızmayın. Çünkü onu bilmediği birşey için azarlıyor olacaksınız. Empati yapmaya çalışın, hiç bilmediğiniz bir konu hakkında biri size kızsa "acaba neden kızıyor?" diye düşünmez misiniz?
Haydi şimdiden iyi eğlenceler, keyifli çizimler :)

Bakalım sizin evden ne eserler çıkacak?

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails