Pazartesi, Ekim 18, 2010

Annemi İstiyorum // Sosyal Sorumluluk Kampanyası

Çalışan annelerin doğumdan bir süre sonra yaşadıkları en büyük sıkıntı doğum izinlerinin bitip de işe başlama günlerinin gelip çatması. 

Ülkemizde resmi olarak doğum izni tekil gebeliklerde tam 16 hafta. Ancak hamileliğin 40. haftasında doğum yapan bir anne bile doğumdan 13 hafta sonra işe başlamak zorunda. Çünkü hamileliğin 37. haftasında mecburen izne çıkmak zorunda. 40 - 37 = 3 haftanız baştan gitmiş oluyor zaten . Doğumdan sonra 13 hafta dediğiniz 3 ay gibi kısa bir süre. Bebeğiniz 3 aylıkken hem bebek anneye hem de anne bebeğe o kadar muhtaç ki... Bebek muhtaç; hem annesinin sınırsız sevgisi hem de anne sütü için... Anne muhtaç; hormonlarıyla artan şefkatini aktarabilmek, bebeğine sevgisini verebilmek ve sürekli biriken sütünü yavrusuna verip onu sağlıkla büyütebilmesi için... 16 hafta başlıbaşına çok ama çok kısa bir süre. En az 1 yıl olmalı kanımca doğum izni... Bu ayrı bir konu tabii :)

Yukarıda yazdıklarım normal süresinde ve tekil gebelikle bebek sahibi olan anneler için geçerli.

Bir de durumun çok daha vahim olduğu vakalar var... Erken doğumlar.


Maalesef iş kanunları karşısında doğum yapan annelerin hepsi eşit durumda. İş kanununa göre; anne, doğumdan önce 8 hafta sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin alabiliyor.

Erken doğum yapan bir annenin de doğum izni sadece 16 hafta. Düşünsenize 32. haftasında doğan bir bebek sadece 16 hafta sonra annesini gündüzleri işe uğurlamak zorunda kalıyor. Oysa erken doğan bir bebek için annesinin yanında olması çok, çok ama çok önemli. Annesinin hem şefkatine hem de sütüne olan ihtiyacı sonsuz... Zaten erken doğdukları için uzun bir süre kuvözde kalıyorlar. Kuvözden çıktıklarında ise anneleri işe başlamış oluyor.

Doğum izni ile ilgili çok daha detaylı uzun zamandır yazmak istiyorum. Yazacağım da ama bugün değil...

Bugün sizlerle bir sosyal sorumluluk projesini paylaşmak için yazıyorum bu satrları. Aslında kampanya kendini kampanyanın web sitesinde en güzel şekilde anlatıyor.

Amaç kampanyanın ses getirerek erken doğan bebek annelerinin yasal izinlerinin sürelerinin uzatılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın konuyu gündemine alması.

Kampanyayı desteklemek için yapacağınız tek şey http://www.annemiistiyorum.com/ web sitesini ziyaret etmeniz ve sayfanın sonunda bulacağınız formu doldurmanız. Form deyince gözünüz korkmasın. Sadece adınızı, e-posta adresinizi, yaşadığınız şehri ve istiyorsanız mesajınızı yazıyorsunuz.  


Hayatyelpazem'i takip eden birçok anne, anne adayı, baba, baba adayı ve bir gün anne ya da baba olmayı isteyen dostum var. Bütün dostlarımdan özellikle rica ediyorum... Sizler de bu kampanyayı sosyal paylaşım sitelerinde duyurun çok daha fazla kişi kampanyayı desteklesin. Erken doğan bebekler annelerinden mahrum kalmasın.

Haydi bir tık, önce kampanyayı detaylı öğrenin, formu doldurun sonra da paylaşın...

Dileyelim ki erken doğan bebekler sağlıkla ve annelerinin yakın temasından mahrum kalmadan normal yaşama adım atsınlar...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails