Çarşamba, Eylül 01, 2010

Oto Koltuğu Seçerken

1 Haziran 2010 tarihinden itibaren araçlarda oto koltuğu kullanmanın zorunlu olduğunu daha önce yazmıştım.

Takip ettiğim bloglardan Hande de dünkü yazısında bu konudan bahsetmiş.


Herhangi bir çarpışma anı oto koltuğu olmadan çok çok tehlikeli bir hal alabilir. İşte size bir test videosu... 

http://www.timsah.com/Araba-koltugu-Carpisma-testi/Z0dVQ4yNoty 


Doğumdan itibaren arabanızda bebeğiniz için uygun otı koltuğunu kullanıyor olmalısınız. Ana kucakları bazayla ya da emniyet kemeri ile araca monte edilerek ilk 6 ay oto koltuğu görevini görüyorlar. 6 aydan sonra ya da bebeğiniz 9 kiloyu geçtikten sonra oto koltuğuna geçme vakti de gelmiş oluyor.

Minik yavrunuz 1.35 metre boy ve 36 kiloya ulaşana kadar çocuğunuzu oto koltuğunda oturtmaya devam edeceksiniz.

Oto koltuğu seçerken bakın nelere dikkat etmek gerekiyor.


  • Öncelikle alacağınız oto koltuğunun bebeğinizin boy ve kilosuna uygun olduğundan emin olmalısınız. Bebeğiniz büyüdükçe oto koltuğunu ugun yaş ve kiloya göre değiştirmeyi ihmal etmeyin. 
  • Alacağınız oto koltuğunun uluslararası güvenlik standartlarını sağladığını gösteren testlerden geçmiş olması gerektiğini unutmayın.
  • Tanımadığınız birinden 2. el almamaya çalışın. Daha önce nasıl kullanıldı, kaza geçirdi mi bilemeyeceğinizden, bilseniz de emin olmayacağınızdan bu tür güvenlikle ilgili ihtiyaçlarınızı ya tanıdıklarınızdan 2. el alın ya da mümkünse birinci el almaya çalışın.
  • Hafif yatırılabilen koltukları tercih edin. Uzun seyahatlerde bebeğinizin rahat uyuyabilmesi ve boynunu olabildiğince az bükülmesi bu özellik gerekiyor. 
  • Oto koltuğunu emniyet kemeri ile araca bağlamak yerine isofix denen sistemle bir baza üzerine monte edin koltuğu. Bu isofix bazı araçlarda fabrika çıkışı olan bir özellik, bazı araçlara ise düşük bir ücret karşılığı sonradan takılıyor. 
  • Kılıfının çıkarılıp yıkanabilmesi temizlik işinizi kolaylaştıracaktır. 
  • Yazın terletmeyen özel havlu kılıflardan alabilirsiniz. 
  • Oto koltuğunun iç malzemesi darbe emici köpükle kaplı olmalıdır. Bunu kumaşı kaldırarak görebilirsiniz. 
  • Aldığınız oto koltuğunu montajını ya kendiniz kullanma klavuzunu kullanarak ya da satın aldığınız yerdeki görevliye yaptırın. 
  • Oto koltuklarının güvenlik testleri saatte 90 kilometre hızla yapılmaktadır. Aracınızla saatte 90 kilometreden daha hızlı gidiyorsanız oto koltuğuna güvenmeyin!
Ve en önemlisi ... Bebeğiniz o koltuğa oturmamak için ne kadar ağlarsa ağlasın bunun bebeğiniz için olmazsa olmaz bir kural olduğunu unutmayın ve seyahatinzi süresince oto koltuğundan bebeğinizi kaldırmayın. Eğer çok fazla ağladığını ve bir sıkıntısı olduğunu düşünüyorsanız aracınızı emniyetli bir şekilde sağa çekin ve bebeğinizin sıkıntısını öyle gidermeye çalışın. Hareket edeceğiniz zaman mutlaka tekrar oto koltuğuna oturtmayı ihmal etmeyin bebeğinizi.

Güvenli seyahatler diliyorum.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails