Perşembe, Eylül 02, 2010

Bebeklerde Ayrılık Endişesi

Çalışan anneler için bu yazım daha çok.

Doğum izniniz bitip de işe başlama gününüz geldiğinde karşılaşmanızın kaçınılmaz olduğu bir durum olacak bu ayrılık endişesi. Bebeğiniz 1 yaşına yaklaştığı dönemlerde annesinden ayrılma korkusu yaşamaya başlayacaktır. Gayet normal olan ve bebeğinizin doğal gelişiminin bir parçası olan bu korkuyu bazı bebekler 1 yaşından sonra da yaşabiliyor.

Bu korku ya da endişe durumu ile başedebilmek için benden size birkaç öneri. Biz denedik, işe yarıyor.


  • Öncelikle annesi olarak siz bebeğinizi bir başkasına bırakırken endişelenmeyin. Ya da cümleyi düzelterek bitireyim; ... endişelenseniz dahi bunu bebeğinize hissettirmeyin. 
  • Bebeğinizle "ce-eee" oyununu bol bol oynayın. Bu oyun bebeğinize kaybolan nesnelerin tekrar ortaya çıktığını gösterecek, sizin devamlılığınızın bir göstergesi olacaktır. 
  • Bebeğinizden ayrılırken ondan ne kadar ayrı kalacağınızı, nereye gittiğinizi ve ne zaman döneceğinizi anlatın. Ve gerçekten de söylediğiniz gibi davranın.
  • Bebeğinizden ayrılacağınız zaman ona mutlaka haber verin. Bir anda ortadan kaybolmayın. 
  • Bebeğinizden ayrılırken ona bir bluzünüzü ya da bir oyuncağı verin. Onu saklamasını, geri döndüğünüzde de vermesini isteyeceğinizi söyleyin. Gerçekten de eve gelir gelmez ilk iş saklaması için her ne bıraktıysanız onu sorun. 
Ayrılıklarınız hep güzel sebeplerle ve kısa süreli olsun inşallah :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails