Çarşamba, Ağustos 11, 2010

Yenidoğan Bebeğiniz Neler Yapabilir?

Yenidoğan bebeğiniz tahmin etmeyeceğiniz kadar çok beceriyle dünyaya geliyor. Bu becerileri onun hayatta kalabilmesi için gerekli beceriler aslında.

Daha önce birçok yazımda ifade ettiğim gibi bebekler doğdukları andan itibaren herşeyi algılayabiliyorlar. O yüzden de anne baba olarak sizlerin pozitifliği, sakinliği çok önemli diye hep belirtiyorum. Her ne kadar kendilerini şahane ifade edemeseler de etraflarını algılama yetenekleri oldukça kuvvetli.

Yenidoğan bebeğinizin becerilerini iyi bilerek ona doğru, tabii ki olumlu :) mesajları gönderebilir, onun size söylemek istediklerini de doğru algılayıp ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Gelin yenidoğan bebeğinizin becerilerini birlikte keşfedelim...

* Kendini ifade etme becerisi. Ağlayarak sizinle iletişim kurup, isteklerini size iletecektir. Yenidoğan bir bebek ağlıyorsa temelde 4 ihtiyacı olabilir. Acıkmış olabilir, altının değiştirilmesini istiyor olabilir, gazı ya da uykusu olabilir. Bu ihtiyaçlarının hepsi için bebeğiniz farklı şekillerde ağlayacaktır. Doğumdan kısa bir süre sonra bebeğinizin ne için ağladığını ayırdedebileceksiniz, hiç merak etmeyin.

* Görme becerisi. Bebeğinizin dünyaya geldiği ilk günlerde kısa süreyle de olsa gözlerini açacak ve 20 - 25 cm yakınlıktaki nesneleri görebilecektir. Uzak mesafe görüşü bulanık olacağından bebeğinizi her emzirdiğinizde ona gülümseyin ve göz temasını hiç kaybetmeyin. Bu, aranızda kuracağınız bağ için çok çok ama çok önemli.

* Duyma becerisi. Bebeğinizin daha anne karnındayken duymaya başladığını unutmayın. Sizin sesinizi anne karnındayken daha uzaktan da duymuş olsa doğumdan sonra sizin sesinizi duyacaktır. Bebeğinizle sakin sakin konuşmanız, fazla inişli çıkışlı olmayan bir ses tonuyla onunla iletişim kurmanız ve elbette konuşurken gülümsemeniz onu sakinleştirmek için müthiş faydalı olacaktır.

* Koku alma becerisi. Anne kokusunu bebeğiniz doğduğu ilk andan itibaren alacaktır ve görme becerisi henüz çok gelişmemiş olan bebeğiniz sizi kokunuzla takip edecektir.

Elbette karşınızda bir bebek var ama unutmayın ki o da birtakım becerileri olan ve sizinle iletişim kurmaya hazır minik bir adam... Biraz gayret edin ve doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinize pozitif enerji vermeyi sakın ihmal etmeyin.

Aranızdaki bağın kuvvetli olması dileğiyle :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails