Çarşamba, Ağustos 25, 2010

Bebeğinizin İlk Adımları


Bebeğinizin doğduğu günün üstünden 12 ay geçtiyse artık onun ilk adımları için sabırsızlanmaya da başlamışınızdır. Tabii sizin bebeğiniz 12 ayını doldurmadan yürüyen bebeciklerden biri değilse :)

Evet birçok kaynak bebekler için 12. ile 18. ayları arasını yürümeye başlama dönemi olarak gösteriyor. Bu dönemde bebeğinizin ilk adımlarını beklerken yapacağınız en güzel şey onu yüreklendirmek...

Elbette yüreklendirmek dışında da birşeyler yapmak gerekiyor :)


  • Bebeğinizi zorla yürütmeye çalışmaktan kesinlikle kaçının. Bu ters tepebilir.
  • Her yere düştüğünde bebeğinizi kucaklayıp kaldırmayın. Yerden kendi kendine ayağa kalkması kaslarını kuvvetlendirecektir.
  • Bebeğiniz yürümeye çalışırken ya da yürürken düşerse panik yapmayın. Gerçekten endişeleneck bir durum yoksa (herhangi bir yerini sivri ya da keskin birnesneye çarpmadıysa vs.) sakin olun ve ona gülücük gönderin. Bu arada "aaa hiçbirşey olmamış" ya da "oturmuş mu benim oğlum/kızım" gibi sevecen ses tonunuzla cümleler kurarak düşmenin çok da ciddiye alınacak birşey olmadığını hissettirin.
  • Bu dönemde yürüteçlerden uzak durun. Bizim doktorumuz kesinlikle önermemişti. Sebep olarak da bebeğimizin öğrenme keyfini ve gayret göstermesini engelleyeceğini göstermişti. Yürüteç yerine bir sandalyeyi, mama sandalyesini ya da oyuncak sepetini itmesi daha faydalı olacaktır.
  • Yürümek bebeğinizin öğrenme sürecinin bir parçası olduğundan onun evin farklı yerlerine gitmesini engellemek yerine, gidebileceği yerleri güvenli hale getirin.
Unutmayın erken yürüyen bebekler daha zeki ya da geç yürüyen bebekler daha az zeki diye bir kural yok. Her bebek kendine özel :) "Bebeğim 14 aylık oldu neden hala yürümedi" ya da "arkadaşımın 1 yaşındaki kızı yürüdü, bziimki tembel mi ne" gibi demotive edici cümlelerden kaçının.

Bebeğinizin ilk adımlarının keyfini çıkarın. O ilk adımlarında bir yandan dengesini sağlamaya çalışacak diğer yandan çığlık çığlığa bağıracak muhtemelen :) O seslerin minik bebeğinizden çıktığına inanamayacaksınız :) Bu anları bir yerlere yazın, bolca fotoğraf çekin. Videoya kaydedin. Sonradan bakması eminim çok keyifli olacak :)

Son birşey bebeğiniz 18 aylık olduğu halde yürümediyse doktorunuza danışın.

Keyifli ilk adımlar :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails