Salı, Ağustos 03, 2010

Barselona Hayvanat Bahçesi

Barselona'da gezilecek yerlerin en başında geliyor bence Barselona Hayvanat Bahçesi.

Sizleri Barselona Hayvanat Bahçesi'nden renkli görüntülerle başbaşa bırakmadan önce meşhur albinolu goril Snowflake'den bahsedecğim kısaca.


Dünyada bir eşi daha olmayan tek albinolu goril Snowflake Barselona Hayvanat Bahçesi'nin en popüler sakiniydi. "di" diyorum çünkü bu şeker goril 2003 yılında hayatını kaybediyor. 2003 yılından beri de hayvanat bahçesinin hemen girişinde Snowflake'in hatırasını yaşatan ahşap bir ev var. 

Snowflake'in çok hüzünlü bir hikayesi var aslında. Ben okurken çok etkilendim... Ufak çaplı ağladım bile diyebilirim :( Sabah sabah içinizi karartmak istemem ama kısaca yazmak istiyorum...

Kapkara gorillerin arasında parlayan albinolu gorili bir çiftçi görüyor. Bu bembeyaz maymunu yakalayabilmek için de Snowflake'in annesi de dahil olmak üzere sürüdeki tüm siyah maymunları öldürüyor. Katliamdan sonra annesinin boynuna kafasını gömmüş, ona sarılmış yatan minik beyaz maymunu çiftçi alıyor ve 4 gün kadar kendi evinde barındırıyor. Daha sonra da para karşılığı Barselona Hayvanat Bahçesi'ne satıyor. 1966 yılında Barselona Hayvanat Bahçesi'ne gelen Snowflake 1967 yılında National Geographic dergisine kapak oluyor, turistik broşürlerde adı geçiyor ve kısa sürede şehrin resmi maskotlarından biri oluyor.

Maalesef 2001 yılında deri kanseri oluyor ve 2003'de de yaklaşık 40 yaşındayken gözlerini hayata yumuyor. Hatırası ise Barselona Hayvanat Bahçesi'nin hemen girişindeki Snowflake'in yaşamına dair her türlü detayı barındıran ahşap evde devam ediyor.

Snowflake'in hikayesi böyle, gelin şimdi Barselona Hayvanat Bahçesi'ni gezelim.

Hayatın kuralı :) "Büyük Balık Küçük Balığı Yer..."


Güzel günler :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails