Pazartesi, Temmuz 19, 2010

Yenidoğan Bebeğinizin İlk OyunuBebeğinizin doğduğu ilk günlerde anne & baba olarak yorulmanız elbet kaçınılmaz... Bu ilk günlerde emzirme, alt değiştirme, uyutma ve gaz çıkarma ritüelleri hiç bitmeyecek angaryalar gibi gelse de eğlenceli günler çok yakınınızda, bilesiniz :)

Yenidoğan bebeklerin görme duyuları henüz çok gelişmemiş olduğundan sadece çok yakınlarındaki (bildiğim kadarıyla 20 - 30 cm) objeleri görebiliyorlar. Bu da demek oluyor ki bebeğiniz ilk önce onu emziremn olarak annesini  yani sizi görmeye başlııyor. İlk iletişimi sizinle kuruyor.

Sizi anlamıyor gibi görünse de daha 40'ı bile dolmadan bebeğinizle kuracağınız her türlü iletişime bebeğiniz bir şekilde cevap verecektir.

Eee bu ilk iletişimin en güzeli de tahmin edeceğiniz üzere minik oyunlar... İşte size bebeğinizle oynayabileceğiniz ilk oyunlardan biri...

Bu oyunu ister yenidoğan bebeğinizi kucağınıza alıp yüzünü kendinize doğru yaklaştırarak ya da isterseniz bir yatağın üzerinde bebeğinizin yanınıza uzanarak oynayabilirsiniz. Bebeğinizin gözlerinin içine bakarak dilinizi çok yavaş hareketlerle ağzınızdan çıkarın sonra geri sokun. Bu hareketi 20 - 30 kere tekrarlayın. Göreceksiniz bir süre sonra bebeğiniz de kendi dilini çıkararak oyuna katılacaktır. Ama sabırlı olun; ilk seferinde cevap vermeyebilir. Bu oyunu sabırla belli aralıklarla bebeğinizle oynayın. Bir sabah uyandığınızda bebeğiniz yattığı yerden size dil çıkarıp kendisi bir oyun başlatabilir, hazırlıklı olun :)

Bu oyunun sonunda bebeğinizle ilk defa interaktif bir ilişki kurmuş olacağınızdan sonucu muazzam bir haz veriyor ve yüzünüzde kocaman bir gülümseme oluşturuyor. Pozitif enerjiniz de hoooop bebeğinize geçiyor :)

Unutmayın bebeklerle oynanan her türlü oyun onların gelişimi ve çeşitli becerilerini geliştirebilmeleri için çok önemli... Bu yüzden oyun oynamayı asla ihmal etmeyin bebeğinizle...

Keyifli oyunlar :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails