Pazartesi, Temmuz 12, 2010

Bebeğinize Oyuncak Seçimi

Bebeğiniz doğduktan çok kısa bir süre sonra çevresini keşfetmeye başlayacak ve muhtemelen dil çıkarma oyunu ile ilk oyununu başlatmış olacak.

İlerleyen günlerde ellerini ayaklarını keşfedecek; "bunlar ne değişik şeyler" der gibisinden bakacak sonra da "aaa bunlar benim ellerim" diyecek... Önce ellerini sonra ayaklarını ağzına götürmeye başlayacak.

Sonra gün gelecek oyuncaklarıyla oynamaya başlayacak.

Sonra da bir gün gelecek ki oyuncaklarıyla hiç ilgilenmeyip çevresindeki herşeyi oyuncak yerine koyacak :)

Neyse; biz şimdi o herşeyi oyuncak yerine koyacağı günler gelmeden önce siz oyuncak seçerken nelere dikkat etmelisiniz ona bakalım.Farklı ve canlı renklerde, değişik ebatlarda ve farklı amaçlara hizmet edecek bir çok oyuncağın arasından seçim yaparken ve yaptıktan sonra gözönünde bulundurmanız gerekenler - benim aklıma gelenler - aşağıda.


  • Oyuncaklar her ne kadar sırf eğlence için varmış gibi görünse de hepsinin bir amaca hizmet ettiğini unutmayın. Renkleri öğreten, göz ve el koordinasyonunu geliştiren, ellerini kullanmaya teşvik eden çeşit çeşit oyuncak olduğundan aynı amaca hizmet eden birden fazla oyuncak almak yerine farklı becerileri geliştiren oyuncakları seçmekte fayda var. 
  • Mümkünse bebeğinize alacağınız oyuncakların bilinen bir markaya ait olmasında bence fayda var. Bebek ve çocuklar için mutlaka sağlanması gereken birtakım standartları korumak zorunda bu markalar. Siz de böylece aldığınız oyuncağın boyası çıkar mı, bebeğiniz ağzına götrünce bir parçası kopar mı diye endişelenmezsiniz. 
  • Bir başkasının oyuncağını alıyorsanız mutlaka sağlam olduğundan emin olun. Bebek oyuncakları her ne kadar tehlikeli parçalar içermese de oyuncağın her parçasının yerli yerinde olduğunu kontrol edin. Örneğin pille çalışan bir oyuncağın pil kapağı çıkmış olabilir ki bu da bebeğinizin saat piline benzer bir pili yutabileceği anlamına gelir. 
  • Pille çalışan oyuncakların pillerinin olduğu bölmelerin kapakları genelde vidayla sıkıştıralarak kapatıldığından bu tür oyuncaklarda vidaları iyice sıkıştırdığınızdan emin olun. 
  • Bir başkasının oyuncağını alıyorsanız mutlaka oyuncağı bebeğinize vermeden önce temizleyin ve 
  • Bir mağazadan alacağınız oyuncağı da en azından bence 6 aya kadar temizleyip bebeğinize verin. 


İyi eğlenceler :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails