Salı, Haziran 01, 2010

Unutmayın! 1 Haziran'dan İtibaren Oto Koltuğu Zorunlu

Evet, bugünden itibaren bebek ve çocukların otomobillerde seyahat edebilmeleri için oto koltuğu yasal olarak zorunlu hale geliyor.

Eğer çocuğunuz 1.50 cm'den kısa ve 36 kilodan az ise bugüne kadar kullanmadıysanız bile bundan sonra minik yavrunuz için arabanızda oto koltuğu kullanmak zorundasınız.

Oto koltuğu kullanmayan ailelere hem para hem de puan cezası var.

Bebeğiniz 9 kilo olana kadar oto koltuğuna oturamayacağından ana kucağını arabanıza monte etmeniz gerekecek. Daha önce yazdığım gibi bebek arabanızı alırken ana kucağını da set olarak alabileceğiniz gibi seçeceğiniz bebek arabasında ana kucağı yoksa ilk 6 ay için ayrıca bir ana kucağı almanız gerekecek arabanıza monte edebileceğiniz.

Oto koltukları ya bir bazayla ya da otomobilin emniyet kemeri ile arabaya monte ediliyor. Emniyet kemeri bir kaza anında çocuk üzerine de baskı yaratabileceğinden bazalı ana kucakları daha ideal.

İnsan aklına getirmek istemiyor ama bir kaza anında oto koltuğu yaralanma ve ölüm riskini azaltıyor. Oto koltuğunun zorunlu olduğu ülkelerde trafik kazalarından kaynaklanan çocuk ölümleri %3 iken, oto koltuğunun zorunlu olmadığı ülkelerde bu oran %46.

Kucakta bebek taşımak son derece tehlikeli. Oto koltuğu kullanması gereken bebek ya da çocuğu otomobilinizin kendi emniyet kemerinin koruyacağını da sakın düşünmeyin, aksine çok daha tehlikeli durumlara yol açabiliyor.

Kendi arabanız ile seyahat etmiyor ve örneğin araç kiralayacaksanız, çocuğunuza uygun bir oto koltuğu talep edebilirsiniz. Bir çok araç kiralama şirketi bu hizmeti veriyor.

Dolmuş, otobüs, taksi ve diğer yolcu arabaları için de birtakım düzenlemeler getirilecektir diye düşünüyorum önümüzdeki günlerde. Şimdilik bu konuda bir gelişme yok sanıyorum.

Önerebileceğim bir de site var oto koltukları hakkında. http://www.otokoltugu.com/ Ziyaret edin derim, faydalı bilgiler var.

Oto koltukları hakkında daha detaylı bir yazıyı ilerleyen günlerde yazacağım, bugün sadece hatırlatmak istedim...

1 HAZİRAN'DAN İTİBAREN OTO KOLTUĞU YASAL OLARAK ZORUNLU HALE GELDİ!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails