Perşembe, Haziran 03, 2010

Polonezköy // Stella Pansiyon

"Şöyle bir nefes alayım" dediğinizde Anadolu yakasında İstanbul'a yakın gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri Polonezköy...

Polonezköy Türkiye'de Polonyalıların yaşadığı bir köy aslında. Şu anda köyde yaşayan yaklaşık 1000 kişinin aşağı yukarı yüzde yirmisi Polonyalı. 1775 yılında Osmanlılar Polonya devletinin işgali sonrasında Polonezköy'ün bugün bulunduğu alanı Polonyalı göçmenlere vermiş. Polonyalı göçmenler de o günden beri gelenek ve göreneklerini  koruyarak burada yaşamaya devam etmekteler. Zaten Polonezköy'deki mekanların çoğunun adı da bir Polonyalıya ait. Stella, Fredi, Leonarda, Ludwik gibi...

Polonezköy'e henüz gelmeden yol kenarındaki ağaçlar ve toprağı göstermeyecek kadar sık bitki örtüsü büyük şehirden koparıyor sizi.

Polonezköy'de yapabileceğiniz birçok şey var... Köy kahvaltısı, brunch, ister kendin pişir kendin ye tarzında  isterseniz masanıza servis yemeklerle keyifli bir gün geçirmek mümkün. Bisiklet kiralayıp gezebilir, uzun yürüyüşler yapabilir, kırlarda koşup yuvarlanıp saatlerce doğada vakit geçirebilirsiniz.
Kalmak isterseniz de birüsürü otel ya da pansiyon var Polonezköy'de. Pansiyon ya da oteller sadece konaklayan misafirlerine değil aynı zamanda günübirlik gelen konuklarına da hizmet veriyorlar. 

Çok sevdiğim ve de ben hamileyken merak ettiğim çok şeyi kendisinden öğrendiğim dolayısıyla şimdi sizlerle de paylaştığım herşeyden sorumlu :) sevgili SelbiN ile gitmeyi isteyip sonra birlilkte ayarlayamyınca tavsiyesiyle gittiğimiz Stella Pansiyon'u anlatacağım size.

Polonezköy meydanına Beykoz tarafından geldiğinizde sola aşağıya doğru inerken yine solunuzda kalan evlerden biri de Stella Pansiyon. Burada kahvaltı dışında herşey self-servis. Saat 12.30'a kadar devam eden kahvaltıyı masanıza getiriyorlar. Sınırsız çay servisi kahvaltıdan sonra bir yarım saat daha sürüyor. Ama örneğin türk kahvesi bile içmek isteseniz mangalla cezveyi getiriyorlarmış :) O derece self servis yani. Kahvaltı zeytini, beyaz & kaşar peyniri, kendi yaptıkları kiraz reçeli, ekmeği, tereyağı, domatesi ve salatalığıyla klasik ve çok lezzetli bir kahvaltı. Saat 13.00'e kadar sınırsız çay servisi de devam ediyor.


Fotoğraflardan göreceğiniz gibi yeşillerin arasında harika bir yer Stella. Neredeyse bütün masaların yanında hamak var. Bazı masaların üstü çardak gibi kapalı olduğundan yağmur bile yağsa bahçede oturmaya devam edebilirsiniz. Mekanın kendine ait otoparkı da olduğundan arabamı nereye parketsem sıkıntısı yaşamıyorsunuz. Önemli bir detay daha size; biz bebişkomuzla gittik, gayet de rahat ettik.


Haftasonu yaklaşırken plan yapanlara duyurulur; 5 - 13 Haziran arasında kiraz festivali var Polonezköy'de. Yanlış hatırlamıyorsam bir de Polonya Halk Dansları gösterisi var 12-13 Haziran'da.  

Polonezköy hakkında çok çok detaylı her türlü bilgiye http://www.polonezkoy.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Keyifli geziler :)

Stella Pansiyon tel. 0 216 432 32 32

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails