Pazartesi, Haziran 14, 2010

Bebeğinizle Uçak Seyahati

1 haftadır olmayışımın sebebi minik bir tatildi :)

Tatil bir haftaydı ama topladığım malzeme en az bir aylık... Hepsini toparlayıp sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Ama önce, bebekle ilk tatil başlığı altında kısaca değindiğim ama bu seyahatle aslında başlıbaşına bir başlık olduğunu düşündüğüm bebeğinizle uçak seyahati konusunu yazacağım.

1 yaşından küçük bebeklerin rahatça, aslında kısaca "ağlamadan" uçak sehayati yapabilmeleri için işte size birkaç öneri;
  • Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa çok şanslısınız :) Uçağın inişi ve kalkışı esnasında bebeğinizi emzirin. Emzirmiyorsanız da biberon ile besleyin... Hiç olmadı emziğini emmesini sağlayın. Uçağın inişi ve kalkışı sırasında büyük insan olarak bizim nasıl kulağımız tıkanıyorsa aynen bebeklerin de kulakları tıkanıyor. Tabii biz ufak ufak yutkunarak filan tıkanan kulaklarımızı açmayı biliyoruz. Ama bebecikler henüz bu kulak tıkanıklığını nasıl gidereceklerini bilmedikleri için siz bebeğinizi emzirerek yutkunmasını sağlıyor ve dolayısıyla da kulaklarının tkanmasını engellemiş oluyorsunuz.
  • Bizim doktorumuz uçak kalkış saatinden yarım saat önce Calpol şurup vermemizi söylemişti. Çok faydalı oldu. Doktorunuza sormadan bunu yapmayın tabii.
  • Bebeğiniz hastayken mecbur değilseniz seyahate çıkmamaya çalışın.
  • Bebek arabanızı yanınıza alın derim. Uçağa kadar bebek arabasını götürebiliyorsunuz. Uçağa binmeden önce görevlilere arabayı teslim edip, inerken de hemen uçaktan iner inmez arabayı teslim alabiliyorsunuz. Böylece uçağa gidip gelirken bebeğiniz kucağınızda rahatsız olmaz. Arabasında rahat rahat takılır. Tabii durursa :)
  • Bebeğinizi oyalayacak oyuncakları varsa yanınıza birkaç tanesini alın. Uyumazsa rahat vakit geçirmenizi sağlayacaktır.
  • Uçak içine çanta olarak bebeğinizin çantası dışında çok ıvır zıvır almamaya dikkat edin ki bütün konsantrasyonunuz bebeğinizde olabilsin. Taşımanız gereken ayrıca bir bebek arabası da olacağı için elinizde olabildiğince az çanta bulundurun.
  • Bebeğinizin kıyafetlerini mevsime göre ayarlayın. Uçağın içinin her mevsimde soğuk olacağını unutmayın ve battaniyesini mutlaka yanınıza alın.
  • Bebek emniyet kemerini bağlamyı da ihmal etmeyin tabii...
Keyifli seyahatler :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails