Salı, Haziran 22, 2010

Bebeğinize Kitap Okuyun

Bebeğim 1 yaşından küçük diye düşünmeyin ve bebeğinize mutlaka kitap okuyun.

Ona alacağınız kitapları hikayeleştirip anlatın. Anlayıp anlamayacağını boşverin ve okuyun. Ne kadar ilgilenirse o kadar süreyle okumaya anlatmaya devam edin. 3 saniye ilgilense bile sayfaları çevirip ona okumaya devam edin...

Göreceksiniz bir süre sonra bebeğiniz isteyecek kitap okumanızı. 1 yaşına yaklaşırken kitabı alıp size verecek ve "ıh" "ıh" diyerek "hadi okusana" diyecek :)

Kitap okunmaya bir yaşından önce başlanan çocukların entellektüel zekaları okunmayanlara kıyasla çok daha iyiymiş.

Unutmayın bebeğinizin büyümesi sabır ve emek gerektiren bir süreç. Bebeğinizi büyütürken onu oyalamaya çalışmak yerine onunla ilgilenin, güzel vakit geçirin. Pek tabii ki bebeğinizi televizyon karşısına oturtarak uzunca bir süre onunla ilgilenmeden vaktin geçmesini de sağlayabilirsiniz. Ama asıl amaç unutmayın ki bebeğinizi yetiştirmek, onu oyalamak değil.

Doktorumuzun söylediğine göre hiperaktif bebeklerin sayısı bundan 10 sene önce 100'de 1 iken, şimdi bu oran 20'de 1'e çıkmış. Bu çocukların çoğu aslında hiperaktif değil diyor doktorumuz. Elbette hiperaktif olanlar da varmış. Ama hiperaktif gibi görünen birçok çocuk aslında geçmişte yeterince ilgilenilmeyen bebeklermiş.

Eh sizin de haberiniz olsun işte, bebeğinizle bol bol güzel vakit geçirin ve onunla ilgilenin, boş boş oyalamayın.

Siz evde yokken kim bebeğinizle ilgileniyorsa ona da anlatın bunları.

İnanın etkilerini göreceksiniz.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails