Çarşamba, Mayıs 26, 2010

Yenidoğan Sarılığı


Yenidoğan bebeğininin sarılık olduğunu öğrenmek her anne babayı ilk anda yıkacak bir habermiş gibi görünse de özellikle sezeryan doğumların çoğunda görülen bir durum.

Yenidoğan sarılığı zamanında doğan bebeklerin %60'ında, zamanından önce doğan bebeklerin ise %80'inde görülüyormuş. Ve çoğunluğu da fizyolojik sarılıkmış.

Yenidoğan sarılığına bilirubin denen bir madde sebep oluyor. Kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla ortaya çıkan bilirubin maddesi doğumdan önce anne tarafından vücuttan atılırken, doğumdan sonra bebeklerin karaciğerleri tarafından vücuttan atılıyor. Yenidoğan bebeklerin de çoğunluğunun karaciğerleri yeterince gelişmediği için bilirubin denen madde vücuttan atılamıyor ve ortaya yenidoğan sarılığı çıkmış oluyor.

Her ne kadar çok görülse ve ciddi bir tehlike oluşturmasa da doğumdan sonraki ilk 10 günlük süreç varsa sarılığın tespiti açısından çok önemli. Bu yüzden ilk 10 günde bebeğinizin doktor kontrolü çok çok önemli. Eğer erken tespit edilip müdahale edilmezse beyinde ciddi hasarlara yol açabileceğinden özlellikle ilk günlerde doktorunuzla yakın irtibatta olmakta fayda var.

Bebeğinizde yenidoğan sarılığı görülürse endişe etmeden sakinliğinizi koruyarak gereken önlemleri almakta fayda var.

  • Doktor muayenenizi ihmal etmeyin. 
  • Bebeğinizi iyi gözlemleyin.  
  • Yenidoğan sarılığı çok kritik sınırlarda değilse güneş banyosu ve bol besinle en fazla 7 - 10 günde atlatabiliyorsunuz.
  • Sütünüzün yeterli düzeyde olmamasından da kaynaklanabilecek yenidoğan sarılığını atlatmak için bebeğinize mama verilmesi gerekiyorsa vermekten sakınmayın. Mamaya alışır da anne sütünü reddeder mi diye endişelenmek bu ilk günlerde yersiz. Bebeğin ilk günlerinden böyle bir ayırdediciliği yokmuş bizim doktorumuzun söylediğine göre. Bu süt yetersizliği de geçici bir durumsa (sezeryandan kaynaklanan) bebeğiniz sarılığı atlatır atlatmaz mamayı kesip onu sadece anne sütüyle beslemeye devam edin.
  • Bol bol güneş banyosu yapabilecekleri için yaz bebekleri çok daha şanslı. Güneş banyosunu dışarıda yaptırın bebeğinize, sadece body'si kalacak şekilde ilk günler 2 dakika ile başlayarak. Evin içinde camın arkasından gelen güneş ışığının hiçbir faydası olmadığını unutmayın.
  • Sarı kıyafetler giydirin diyorlar, ama bir faydası var mı bilemiyorum.
  • Yenidoğan sarılığının tedavisinde bebeğinize fototerapi de uygulanabilir. Bu da bir tür solaryum, endişelenmeyin.
Hiç karşılaşmamanız, karşılaşırsanız da çabuk atlatmanız dileğiyle ...

Not. Bu yazı tıbbi bir makale olmadığından bu konuyla ilgili detaylı ve net bilgiye tıp dergilerindeki makalelerden ulaşabilir, doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Ben doğumdan sonra bebeğimin yenidoğan sarılığı olduğunu duyunca çok üzülmüş ne yapacağımı şaşırmıştım. Mama vermek istememiştim, filan. Doktorumuzun detaylı anlatımından sonra içim rahatlamıştı.. Konuyu önceden bilsem bu kadar telşalanmazdım deyip anne adaylarına hazırlıklı olmaları için yazdım.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails