Perşembe, Mayıs 13, 2010

Floransa // Köprüler Şehri - 2

Floransa seyahatimize devam ediyoruz :)

Uffizi Müzesi'nin önünden yürüyerek geçip Arno Nehri'ne vardığınızda sağınızda kalan Eski Köprü'den geçtiğinizde kısa bir mesafe daha yürüyerek şehrin tarihinde önemli yeri olan Palazzo Pitti / Pitti Sarayı'na ulaşıyorsunuz. Luca Pitti Floransa'nın tarihinde önemli bir yeri olan Medici ailesinin ikamet ettiği saraydan daha büyük bir saray yapmakla kafayı bozmuş ve bu sarayın inşasını başlatmış. Ama ama sarayın inşasını bitirtemeden de iflas etmiş ve sarayı Medici ailesi satınalmış. Saray'da hem Medici ailesinin toparladığı koleksiyonlar hem de başka koleksiyonlar var. Bahçesi şahane. Halka açık. Mutlaka gezilmeli. En az yarım gününüzü alacak kadar da büyük ve gezmesi keyifli bir saray.

Ponte Vecchio / Eski Köprü köprüler şehri Floransa'nın 2. Dünya Savaşı'ndan zarar almadan çıkan tek köprüsü. Şehrin içinden geçen Arno Nehri'nin en dar kısmında bulunan bu köprünün üstünden geçerken durup da fotoğraf çektirrmeyen turist herhalde yoktur. Köprüyü geçerken her iki tarafınızda göreceğiniz kuyumcu dükkanları 16. yüzyıldan beri burada.


Dante Floransa'da yaşamış ve bu şehirden ilham almıştır çoğu eserinde. Ara sokaklarda gezerken Dante'nin burada yaşadığı ev karşınıza çıkabilir. Evni müze haline getirmişler, hemen karşısında da bir kilise var. Kilisenin girişinde bir masanın üzerinde kumbara ve bir not karşılıyor sizi... Hatırladığım kadarıyla "domuz olmayın da elinizi cebinize götürün" gibi bir şey yazılı :)

Gezecek bu kadar yer olunca durup bir kahve molası vermeyi de ihmal etmeyin.

Keyifli gezmeler :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails