Çarşamba, Mayıs 12, 2010

Floransa // Köprüler Şehri - 1

SeVDiiM'le Nisan 2008'de iki günlük bir boşluğa sığdırdığımız Floransa seyahatimizi ben tek yazıya sığdıramadım. Bugün ilk yarısını sizlerle paylaşıyorum. Yarın da devamı gelecek...

Keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.

Floransa'ya Bolonya'dan yaklaşık 1 saatlik kısa bir tren yolcuğuyla ulaşıyoruz. Tren biletinizi alırken istasyonda makine başında Floransa diye bir yer aramayın, gideceğiniz yer Firenze :)

Trenden indikten sonra da otobüse atlayıp kalacağımız otelin çok yakınında inip yürüyerek otelimize varıyoruz. Floransa'da kaldığımız otel eski bir ortaçağ evi, çok çok yüksek tavanlı çok odalı bir ev. Evin her odasında biri kalıyor. Tercihinize göre banyolu ya da banoyosuz odalardan seçebiliyorsunuz. Tabii banyosuz oda seçerseniz banyo ve tuvaleti evin ortak banyosunda kullanmak zorundasınız. Biz kendi banyosu olan bir oda tercih ettiğimizden daha bir otel havasında geçti tatilimiz. Ama fotoğraflardan da göreceğiniz üzere oldukça eski bir ev aslında otel diye kaldığımız yer :)


Floransa'da geçirecek sadece 2 günümüz olduğundan vakit kaybetmeden kendimizi sokaklara atıyoruz... ve iki gün boyunca durmadan keşfediyoruz...

Kaldığımız otel Duomo'ya yürüme mesafesinde 1-2 dakika. Santa Maria Del Fiore Floransa'nın en önemli katedrali. Yapımına 1436 yılında başlanmış. Katedralin güney tarafındaki altın kaplama Cennet Kapısı turistlerin tabi bizim de en çok dikkatimizi çeken kısmı katedralin. Ama bu aslında bir kopya, orijinali katedralin içindeki müzede.


Floransa'nın açık hava müzesi Piazza Della Signoria / Signoria Meydanı birçok heykele ve en önemlisi Galleria Degli Uffizi Uffizi Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor. Kanuni, Hürrem Sultan (müzede Roxanna diye geçiyor ama bildiğimiz Hürrem Sultan :) ) ve bazı diğer Osmanlı padişahlarının portrelerinin de bulunduğu müzeyi görmeden Floransa'dan ayrılmamalısınız. Müzede sergilenen sanat eserlerinden (Tiziano, Cimabue, Giotto, Masaccio, Tintoretto, Leonardo, Botticelli, Michelangelo, Piero della Francesca, Raffaello, Caravaggio, Rubens, Rembrandt, Dürer ve Goya gibi) dolayı biletinizi eğer önceden planlı bir seyahatse rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Gerçi bunun içinde bir yarım saat bekliyorsunuz ama bilet alabilmek için insanlar saatlerce sıra bekliyor, haberiniz olsun.  

İtalya'nın Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa'daki seyahatimiz yarın devam edecek :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails