Perşembe, Mayıs 27, 2010

Doğum Sonrası Göbeğiniz Sarkmasın


Özellikle sezeryan doğum sonrası karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulabilmek zor oluyor.
Fazla kilolarınızı vermiş olsanız bile hamilelik süresince karnınızın büyüyüp küçülmesi sonucu esneyen karın kaslarınız yüzünden göbeğiniz gevşemiş vaziyette kalabiliyor.

Genler, doğum öncesi vücut yapınız ve tabii ki hamilelik esnasında aldığınız kilolar doğum sonrası vücudunuzun yapısını etkileyecektir.


Göbeğiniz belki de hiç kalmaz ama kiloları verse bile göbeğinden kurtulamayan tüm yeni anneler için önerilerim;
  • Doğum sonrası korse giyerek karın kaslarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Korseyi benim doktorum doğumdan 1 hafta sonra giyebileceğimi söylemişti.
  • Spor yaparken 40 - 45 daikalık yağ yakmaya yönelik koşu, bisiklet gibi hareketlerden sonra mutlaka karın kaslarınızı çalıştıracak hareketler yapın. Ben bu tür spor yapmaya 6. aydan sonra başlayabilmiştim.
  • Karın bölgesindeki kan dolaşımını artırmak için lokal masaj yapabilir ya da yaptırabilirsiniz.
  • Kan dolaşımını artırıcı özelliğe sahip kremlerden sabah akşam karın bölgesine sürebilirsiniz. Bu kremleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşup kullanıp kullanmayacağınızı sormalısınız. Halen emziriyorsanız kullanmamanız gerekebilir.
  • Biberiye yağı alıp acilen karın bölgenize sürün (tabii yine emziriyorsanız kullanmamanız gerekebilir). Biberiye yağının yağ kırıcı özelliğinin dışında idrar söktürücü, gaz giderici ve kan dolaşımını artırıp hızlandırıcı özellikleri de var. Süper doğal bir ürün anlayacağınız :) Bu yağı da sabah akşam karın bölgenize sürebilirsiniz.
  • Buğday yağını biberiye yağı ile karıştırıp hergün sabah ve akşamları karın bölgenize sürebilirsiniz. Buğday yağının faydaları da en az biberiye yağı kadar çok. Selüliti tedavi edici, kırışıkları önleyici ve renk açıcı özelliği ile doğum sonrası lekeleri giderici.
Biranevvel göbek yağlarınızdan kurtulmanız dileğiyle :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails