Salı, Mayıs 25, 2010

Bebeğim ne kadar su içmeli?

Sadece anne sütüyle beslenen bebekler adı üstünde "sadece" anne sütüyle beslendikleri için ilk 6 ay suya ihtiyaç duymuyorlar. Ama 6 aydan sonra su vermeye başlamak gerekiyor. 

İşte bizim 6. aydan sonraki su maceramızdan öğrendiklerimiz...

İlk zamanlar su içmeyi  pek istemeyebilirler. Ara ara su vermeyi deneyin.

Bizim doktorumuz bebeğimize 1 yaşına kadar vereceğiniz suyun pet şişede satılanlardan olmasını ve bunu da kaynatıp vermemizi istemişti. Eve damacana su almamıza rağmen bebeğimizin suyunu ayrıca pet şişede alıp kaynatarak veriyoruz biz de 1 yaşına kadar.

Bebeğinizin ne kadar su içmesi gerektiğine yine bebeğiniz karar verecektir.

Yazın terlemeyle birlikte su kaybı çok olacağından bebeğinizin de daha fazla suya ihtiyacı olacağından suyu her neyle (biberon, alıştırma bardağı vs.) veriyorsanız bebeğinizin elinin altında bulundurun istedikçe su verin.

Bebeğinizi iyi gözlemleyin. Karnı tok, altı kuru, uykusunu da almış ve hala mızırdanıyorsa susamış olabilir. Su vermeyi deneyin.

Eğer bebeğiniz halen anne sütü ile beslenmeye devam ediyorsa "bebeğim yeterli su içmiyor" diye endişelenmeyin, anne sütünden yeterli suyu alıyor olabilir.

Suya alternatif evde kendinizin hazırlayacağı meyve sularını da verebilirsiniz.

Su içmeyi siz de asla ihmal etmeyin. Hem sütünüzü artıracak hem de sağlıklı yaşamın bir parçası olarak size her anlamda destek olacaktır.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails