Salı, Nisan 13, 2010

Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni

Yenidoğan bebeğiniz gece ile gündüz ayrımını bilmeden dünyaya merhaba diyeceğinden minik yavruya uyku düzenini öğretmek sizin işiniz olacak.

Bebeğiniz ilk günlerinde muhtemelen 24 saatini gece/gündüz ayrımı yapmadan 1-2 saatlik aralıklı uykularla geçirecek. Zaten ilk günlerde miniğinizin istekleri; uyuyabilmek, karnını doyurmak, altının temizlenmesini sağlayabilmek ve gaz çıkarabilmek için ağlayacak. Pozitif olursanız, kendi yediklerinize dikkat eder ve şansınız da yaver giderse gaz/kolik sancısı bebeğinizi çok da fazla rahatsız etmez.


Bebek büyütme işinde aslolan pozitif ve sabırlı olmak. Tabii ki uyku düzeni oluşturma işinde de mutlaka sabırlı ve poztifi olun :) Asla şikayet etmeyin. Elinizden geleni yapın, ama sonuç da alamazsanız olayı büyütmeyin, bu günlerin geçici olduğunu düşünün...
Osman 40 günlük olduğunda gece gündüz ayrımını yapmaya başlamıştı. Geceleri çok daha fazla ve uzun uyumaya başlamıştı.
İşte bizim yaptıklarımız; 
  • Hep pozitiftim.
  • Henüz hamileyken bebeğimle konuşmaya başlamıştık. Ne zaman gece oldu, ne zaman gündüz oldu, geceleri uyuduğumuzu gündüzleri ise uyandığımızı anlattık. Çok mu hayalperestim acaba bilmiyorum ama bebek anne karnındayken bence sizi anlıyor. Nasıl klasik müzik dinleyen bebekler doğduktan sonra da klasik müzikle sakinleşebiliyorsa neden sizin söylediklerinizi de duyuyor olmasın? Tabii duyuyor olabilir ama anlıyor mu ki diyeceksiniz... Ben de size pozitif olun diyeceğim. Anlıyor olabilir :)
  • Bebeğiniz gece uyandığında onunla gündüz yaptığınız şeyleri yapmayın. Mesela gündüz altını değiştirirken bebeğinizle yüksek sesle konuşuyor olabilirsiniz, gece bunu yapmayın.
  • Geceleri emzirmek için uyuyan bebeğinizi uyandırmayın. Bebek acıktığı zaman zaten uyanıyor.
  • Uyumadan önce banyosunu yaptırın ve masajı ihmal etmeyin.
  • Kısık sesle odasında klasik müziği açık bırakın.
  • "Bebeği sallamadan uyut", "yatağına bırakıp uykuya dalmasını bekle", "bırak ağlasın" gibi basmakalıp lafları bir kenara koyun ve içgüdülerinizi dinleyin. Bebeğinizi kucaklamak istiyorsanız kucaklayın, yanınızda yatırmak istiyorsanız yatırın, dizinizde sallayarak rahatlayacağını düşünüyorsanız sallayın bence. Unutmayn bu günler sayılı ve büyüdüğünde kendisi istemeyecek zaten sizin koynunuzda yatmayı :)
  • Sessizliğe de fazla alıştırmayan, bırakın gürültüde uyuyabilsin. Osman 3 aylıkken, ilk tatilinde oteldeki latin gecesinde yüksek müzik eşliğinde horul horul uyuyordu.
Kolaylıklar :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails