Perşembe, Nisan 08, 2010

Siena // Masallar Şehri

Masallar şehri Siena…

Kapılarını yüzyıllar önce kapatmışlar sonra da 2008 Nisan’ında SeVDiiM’le ben geldik diye açıvermişler gibi. Şehir gerçek olamayacak kadar büyülü, kalemle çizilmiş, eski bir kitabın sayfasından fırlamış gibi.

Birkaç tepe üzerine kurulu Siena’ya Floransa’dan bir buçuk saatlik keyifli bir tren seyahatiyle ulaştık. Siena İtalya’nın Toskana bölgesinde olduğu için trende seyahat edenler genelde şarap âşıkları… Ellerinde farklı şarap şişeleri ile yeni bir şarap fabrikasına ulaşacakları durakta inmeyi bekliyorlar heyecanla.

Trenden indikten sonra gayet modern yollardan hafif bir rampayı tırmanıyorsunuz. Bu rampada şehrin simgesi olan dişi kurtlar karşılıyor sizi. Bu dişi kurt efsaneye göre şehrin kurucusu Remus’un oğlu Senius’u emzirmiş… Bu dişi kurt heykellerini şehrin farklı noktalarında görebilirsiniz.

Biraz daha yürümeye devam ettiğinizde eski şehre - şehrin tarihi merkezine -ulaşıyorsunuz. İşte buraya geldiğinizde o eski kitabın sayfalarına girmiş oluyorsunuz ve başlıyor masal… Düşünsenize 13. yüzyılda neyse şimdi de o…Araç trafiğine kapalı olan ve 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan eski şehirde ilgimi en çok çeken sokak isimlerinin yazılı olduğu tabelalardı. Bu tabelaların üzerlerinde bir simge bulunuyor. Her mahallenin bir simgesi var ve mahalleye ait tüm sokaklarda da bu simgelerin olduğu tabelalar var. Mahalleler spor kulüpleri gibi bu simgelerle anılıyor; dişi kurt, kaplumbağa, kartal, tırtıl, salyangoz, panter mahalleleri aklımda kalanlar. Böyle tam 17 tane mahalle var Siena’da.


  


Bu simgeler aynı zamanda Palio yarışları olarak da anılan Siena’nın deniz kabuğu gibi kavisli olan Piazza Del Campo yani Türkçesiyle Campo meydanında yapılan at yarışlarındaki takımların da simgesi. Yarışların orijinal ismi Palio di Siena yerel olarak da kısaca Il Palio. Yarışlar her yıl 2 Temmuz ile 16 Ağustos arasında düzenleniyor ve 17 takım katılıyor. Takımlara ait at ve biniciler hangi takıma/mahalleye aitse o takımın/mahallenin simgesiyle benzer renklerde Orta Çağ kostümleri giyiyor. Tahmin edersiniz ki şehrin meydanı rengârenk bir görünüme bürünüyor. Biz maalesef Nisan ayında gittiğimiz için bunları okuduğum kaynaklardan öğreniyorum, Siena’da.
Campo meydanındaki Mangia Kulesi’ne çıkmak epey zahmetli… Ama değer. Çünkü daracık merdivenlerden sanki hiç bitmeyecek gibi görünen yine dapdar bu kuleye tırmanarak bütün Siena’yı ve hatta uçsuz bucaksız Toscana’yı görebiliyorsunuz. Kesinlikle değer, üşenmeyin...İtalya'nın bu muhteşem şehri Siena’ya dair son bir not şarapseverlere… :) Toscana bölgesinin en meşhur şarabı olan Chianti şarabıyla bir akşam yemeği yemeyi sakın unutmayın…

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails