Pazartesi, Nisan 05, 2010

Okuduğum, beğendiğim kitaplar...

Doğumdan önce okumak hem çok heyecanlı hem de çok faydalı...

Evet hepimizin çevresinde tecrübeli büyüklerimiz, arkadaşlarımız var doğumdan sonraki günlerde yanımızda olabilecek bebeğimizile neler yapmamız konusunda bizlere yardımcı olabilecek birileri var ama kitap okumanın tadı farklı oluyor.

Bebekler ve doğum hakkında onlarca kitap var piyasada okuyabileceğiniz. Bu onlarca kitap arasından doğru kitabı seçmek çok önemli. Kitapların çoğu yabancı dilden çeviri. Bu çevirilerin bazıları gayet enternasyonel olmakla beraber bazıları çok yerel kalmış. Yani örneğin Amerika şartlarına göre yazılmış, bizim ülkemize pek de uygun olmayan önerilerde bulunuyor size.

Hamile kaldıktan sonra bir sürü kitap aldık biz de; doğum ve bebek hakkında. Bazılarını çok sevdim, keyifle okudum. Bazılarını ise hiç sevmedim...

İşte size benim aralarından keyifle okuduğum ve işime yarayan kitaplar;Hoşgeldin Bebek  // Mikado Yayınları 
Bu kitapta uzman pedagoglar ve klinik psikolaglar tarafından yazılmış farklı konulardaki makaleler var. Yenidoğan anne ilişkisi, yenidoğan döneminde baba olmak, bebeklik döneminde uyku, çocuğun gelişim sürecinden yaşadığı kaygılar, anne bebek ilişkisinde beslenmenin rolü kitapta okuyabileceğiniz konular arasında. Ayrıca doğumdan itibaren 9. aya kadar 6'şar haftalık dönemlerle bebeğinizin neler yapabileceğini, 6 - 9 aylarda bebeklerle oynanabilecek oyunlar da ine bu kitapta bulabileceğiniz konular.


Doğumdan 6. aya kadar Bebeğiniz // Alfa Yayınları


"Yeni anne babalar için adım adım bir rehber" yazıyor kitan kapağında. Gerçekten de tam bir rehber, hem de en keyiflisinden. Bu kitapta en çok hoşuma giden hep güzel konuları işlemiş olmasıydı. Özellikle hamileyken okuduğunuz kitaplarda bebekle ilgili olumsuz konular canınızı sıkabiliyor. Bulabileceğiniz konular; bağ kurma, farkındalık, sağlık, bakım, masaj, aile yaşamı, beslenme, güvenlik, oyuncak & eğlence... Hoşgeldin Bebek // HYB Yayıncılık 


Bu kitap bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından yazılmış. 0-1 yaş arası bebek bakımı, beslenme ve gelişimini anlatıyor. Aylık muayenelerde doktorunuza neler sorabilirsiniz, karşılaşabileceğiniz hastalıklar ve bu durumlarda yapmanız gerekenler, bebeğinizin ayına göre yeni becerileri gibi ilginizi çekecek birçok konu var.Siz yine de bir kitapçıya gidin ve gözünüze kestirdiğiniz kitapları alıp biraz zaman harcayın kitapçıda. Sonra da aralarından en beğendiklerinizi alıp hemen okumaya başlayın.

Okuduktan sonra da yine çevrenizdeki tecrübeleri, doktorunuzu ve içgüdülerinizi dinleyerek kendi doğrularınızı bulun, derim :)

Keyifli okumalar...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails