Perşembe, Nisan 22, 2010

Milano // Modanın Başkenti

Moda başkentlerinin başında gelen Milano İtalya'da gördüğüm en "gerçek" şehir. Yani kendinizi mesela Siena gibi tarih kitaplarının sayfalarında gezinir gibi hissetmiyorsunuz. "Bugün"desiniz... Bugünün mağazaları, markaları, insanları ve kafeleriyle görmeniz gereken şehirlerden biri.

Biz iki gün kaldık Milano'da... İşte size gezdiğimiz & gördüğümüz yerler.


Milano'nun en önemli yapısı Duomo di Milan / Milano Katedrali dünyanın en büyük 5 katedralinden biri. (en büyüğü sanıyorum Sevilla katedrali) Yapımına 1386'da başlanan ve tam beş yüzyıl boyunca inşası süren (tabii restorasyonlar ve bazı eklentilerin inşasını da bu sürece dahil ediyoruz) bu yapı Gotik mimarinin en önemli örneklerinden aynı zamanda. Duomo'nun bulunduğu Piazza del Duomo / Duomo Meydanı da turistlerin ilk durağı, tabii bizim de :)Duoumo'nun hemen karşısındaki Vittorio di Emmanuelle da yine tarihten günümüze ulaşan bir alışveriş merkezi. Dört sokağın kesiştiği ve Piazza Duomo ile Piazza Scala arasında geçişi sağlayan bu alışveriş merkezinde Prada, Louis Vitton, Gucci gibi markalar yerlerini almışlar. Alışveriş merkezinin bir de kurumsal kimliği var. Tüm tabelalar siyah üstüne dore rengiyle yazılmış markalar şeklinde. Kırmızı üzerine sarı ile yazılan Mc.Donald's bile siyah üstüne dore :)Castello Sforzesco / Sforza Kalesi gezerken bahçesinde dinlenebileceğiniz ihtişamlı bir nokta yine Milano'da. 15. yüzyılda Francesco Sforza tarafından eski Visconti kalesinin hemen yanına inşa ettirilmiş ve 19. yüzyılda da restore edilmiştir.Leonardo'nun Son Yemek Sahnesi'nin bulunduğu S. Maria delle Grazie Kilisesi'ne biz gidemedik. Siz ihmal etmeyin.

Via Della Spiga'yı ünlü tasarımclıların butiklerine rastlayabileceğiniz moda sokağı olarak tanımlayabilirim. Sokak Roberto Cavalli, Dolce & Gabbana, Ferre, Moschino, Bulgari, Prada ve daha adını sayamayacağım kadar çok markaya ev sahipliği yapıyor.

Ferrari Store ise hız, araba, yarış merakı olmayanları bile kendine çekiyor.


Modanın başkenti Milano'da da ayaKKabı aşkıM tabii ki aynı şevkle devam etti... Böyle bir ayaKKabı odaM ve ayaKKabı deneme koltuğuM olsa diye düşündüm ciddiyetle bu rengarenk, çeşit çeşit ayaKKabıyı denerken.


Bu şehre yakışan şaraptan ziyade buzlu bir Mojito sanki... Milano'daki akşam planınıza mutlaka bir pub dahil edin ve buzlu bir Mojito ile Milano'nun ve gecenin tadını çıkarın :)


LinkWithin

Related Posts with Thumbnails