Pazartesi, Nisan 12, 2010

Bebeğinizi Masajla Rahatlatın // Rahatlayın

Evet bebeklere yapılan masaj hem bebeği hem de masaj yapanı rahatlatıyormuş... Bir hastanede prematüre bebeklere aynı hastanede yatan yetişkin hastalar tarafından maaj yaptırılmış ve görülmüş ki; masaj yapılan pramtüre bebekler normalden daha hızlı kilo alıp taburcu olmuşlar, masaj yapan hastaların ise durumlarında iyileşme görülmüş.

Doğumundan kısa bir süre sonra bebeğinize masaj yapabilirsiniz. Bebeğinizin vücuduna bastırmadan, bir bebe yağıyla ve fazla uzatmadan (bebeğinizin üşümesini engellemek için) bebeciğinize masaj yapıp onu rahatlatabilirsiniz. Tabii dikkat etmeniz gereken diğer noktaları doktorunuzdan öğrenmeyi her zamanki gibi ihmal etmeyin :)

İşte size masajın faydaları;
  • Yapılan bir araştırmaya göre masaj yapılan pramatüre bebekler yapılmayanlara göre daha çok kilo kazanıyor ve çabuk büyüyormuş. 
  • Bir başka araştırma sonucunda da görülmüş ki diyabetli bebeklere yapılan masaj bu bebeklerin kan şekeri seviyelerini normale çevirmiş. 
  • Masaj yapılan bebeklerin kemik yapısı da daha sağlam oluyormuş.
  • Masaj yapılan prematüre bebekler daha çabuk anne sütüyle beslenmeye başlıyorlarmış.
Araştırmalar genelde hep hasta ya da zamanından önce doğan bebekler üzerinde yapılmış, ama sağlıklı bebeklere de masajın faydaları tartışılmaz. Akşam yatmadan önce bebeğinize yaptıracağınız ılık bir duş ve sonrasındaki masaj bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasını sağlayacaktır. 


Bebeğinize masaj yapmanın en güzel yanı ise bebeğinizin rahatladığını ve gülümseyen yüzünü görebilmek.

Yeni doğdukları dönemi kaçırmayın. Büyüdükçe hareketleniyorlar ve masaj yapması güçleşiyor, aklınızda olsun.
Siz de bebeğinize masaj yapın hem rahatlayın hem de rahatlatın :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails