Çarşamba, Nisan 28, 2010

Bebeğim Ne Yemeli?

Biz anneler başka annelerle oturup sohbet etmeyi ve bebeklerimiz neler yapıyor karşılaştırmayı pek bir seviyoruz gördüğüm / tecrübe ettiğim kadarıyla.

Hele bir de bebekler yaklaşık aynı yaşlardaysa muhabbet koyulaşıyor da koyulaşıyor.

"Benimki sıralıyor, yakında yürüyecek herhalde."

"Hadi ya, benimki daha emeklemeye yeni başladı."

... ya da ...

"Günde 3 ana öğün, 3 ara öğün derken büyük adam gibi bizimle beraber ne yersek o da yiyor."

"Hııım bizimki sadece ana öğün yiyor, hatta bazen akşam yemeğini yiyemiyor bile. Meyvesi son öğünü olabiliyor"

... gibi sonu gelmeyen ve göreceyle az yiyen, az uyuyan, daha az gelişim gösteren bebeğin annesini kara kara düşünmeye iten anlamsız konuşmalar yapabiliyoruz.

Sonra oturup internetin başına "8aylık bebeğim ne yemeli?", "Bebeğim 7 aylık oldu, ne yesin?" gibi yaratıcı cümlelerle ne yapacağımızı şaşırıyoruz.

Düşündüm de her bebek kendine özel. Hepimiz nasıl birbirimizden farklıysak, farklı beslenme alışkanlıklarımız varsa bebekler de aynen öyle. Günlük almaları gereken besinler var ama miktarları bebekten bebeğe farkedebiliyor. Şimdi ben buraya oturup 10 aylık bebeğim ne yiyor diye yazsam, ya birilerinin moralini ya da kendi moralimi bozacağım :)

İşte bu sebeple bebeğim neyi ne kadar yemeli yerine belki de ne yememeli sorusunu cevaplandırmak daha doğru. Kritik bazı besinler var; bunları ne zamandan önce bebeğinize vermemelisiniz yazıyorum aşağıya.

* Bal - 1 yaşından küçük bebeklere verilmemeli
* Çilek ve patlıcan - 4 yaşından küçük çocuklara verilmemeli
* Kıyma, biftek, derisi çıkarılmış tavuk - 8. aydan itibaren verilebilir
* Balık - ete alternatif olarak 12. aydan önce verilmemeli
* Tuz - 1 yaşından küçük bebeklere tuz verilmemesi gerekiyor. Bizim doktorumuz 8 - 9 aydan sonra evde yapılan yemeklerden verebileceğimizi söyledi ama tabii evde çok az tuzla yemek yaptığımızı gözönünde bulundurarak.

Unutmayın, bebeğiniz kendisine özel.

Sanal dünyada yazılan çizilen çok. Önemli olan doğru bilgiye ulaşabilmek. Dikkate almanız gereken kişi bebeğinizin doktoru. Aylık kontrollerde bebeğinizin kilo alımı ve boyu gibi ölçülebilir kriterlere göre doktorunuzun yapacağı değerlendirmeyi dinleyin. Ve onun yönlendirmesiyle bebeğinize hangi besinden ne kadar vereceğinizi belirleyin.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails