Salı, Mart 30, 2010

Ek Besinlere Geçiş

"Ek besinlere geçiş 4. aydan önce olmamalı, 6. aydan da sonraya bırakılmamalı" demişti doktorumuz. Osman ne mutlu ki 6 ay sadece anne sütü ile beslendiği için biz 6. ayda başlamıştık ek besinlere. O yüzden de aşağıdaki notlarım 6. aydan sonra ek besinlere geçen bebekler için geçerli. Tabii yine hiçbiri olmazsa olmaz genel geçer kurallar değil.

Bir annenin deneyimleri... Mutlaka bebeğinizin doktoruyla konuşup kendi doğrularınızı bebeğinizle birlikte SiZ belirleyin.

* Rahat ve pozitif olun. Bebeğinize sizin tutumunuzun yansıdığını aklınızdan hiç çıkarmayın. Bebeğinize ek gıdaları verirken onu cesaretlendirin. Siz korkarsanız bebeğiniz de ek besinlere uzak duracaktır.

* Ek besinleri bebeğinize vermeye başladığınızda bebeciğiniz yeni icatlar çıkarabilir. Ağzındakileri püskürtmek, ağzının içinde ezip püre halinde çıkarmak gibi vesaire… Bunlar sanki hiç olmuyormuş gibi davranın. Bu hareketlerini ciddiye alıp da tepki verirseniz iş uzuyor. Sizin tepkileriniz bebeğinize oyun gibi geliyor ve bu davranışlara devam ediyor. Oysa siz tepki vermeyip her şey çok olağanmış gibi davranıp mamasını vermeye devam ederseniz en fazla birkaç gün devam edecektir bu hareketlerine.


* Bebeğiniz bir süre sonra elinizdeki kaşığı almaya çalışacak ve kendi yemeğini kendisi yemek isteyebilecektir. Kaşığı elini verin kendi kendine yemesi için onu teşvik edin. Bırakın yerler kirlensin. Bu, ileride bebeğinizin kendi kendine yemek yiyebilmesi için gerekli bir adım.

* Ek besinlere geçiş aşamasında bebeğinize kendiniz için de zararlı olabilecek çikolata, şeker gibi besinleri vermeyin. Kendinizi de sakın suçlu hissetmeyin. Unutmayın, hem bebeğiniz ne kaçırdığını bilmiyor, hem de bebeğinizin tüm hayatında sağlıklı beslenmesi için ilk adımı atıyorsunuz.

* Bebeğiniz yeni verdiğiniz bir besini sevmediğinde onu yemesi için zorlamayın. Bir besini yemiyor diye severek yediği bir besinle karıştırıp yedirmeye çalışmayın. Hem sevdiği besinden de uzaklaşmasına neden olursunuz, hem de bebeğin o yeni besinin tadını almasına izin vermemiş olursunuz. Birkaç hafta ara verip yeniden vermeyi deneyin sevmediği besini.

* Vereceğiniz besinleri ilk etapta süzgeçten geçirerek verebilirsiniz. Ama bu süzgeçten geçirme işini fazla uzatmayın. Bebeğinize yavaş yavaş ezmeden besinleri yedirmeye çalışın ki, yutmayı öğrensinler. Mesela bir pirinç tanesi ile başlayabilirsiniz. Zaten bebeğiniz yutarak ya da genzini temizlemeye çalışır gibi öksürerek hazır olup olmadığını size gösterecektir. Ben ilk 6 ay sadece anne sütü ile besledim oğlumu. 6 ayın sonunda ek besinlere geçtik ve süzgeçten geçirerek sebze püresi filan verdim. Ama 7,5 – 8 aylıkken elmayı elimde ufak ufak bölerek, bisküviyi de ısırtarak yedirmeye başladım. 8. ayı bittiğinde ise artık hiçbir şeyi ezip püre haline getirmeden vermeye başlamıştım.

* Besinleri ayrı ayrı verin. Bebeğiniz her besinin tadına ayrı ayrı varabilsin ki yeni tatları öğrensin. Beyaz peynirini, pekmezini, reçelini, bisküvisini hep ayrı ayrı verin.

* "Bebeğiniz 1 yaşına basmadan bardaktan su içmesini öğretin" gibi dayatmaları boşverin. Bırakın buna ne zaman hazır olduğunu bebeğiniz size söylesin. Alıştırma bardağını 7. ayda verdiniz ve bebek nefes nefese kalıp bardağı itiyorsa, demek ki alıştırma bardağına hazır değildir. Deneyin ama diretmeyin, bebeğiniz sevmediyse bir süre sonra tekrar deneyin.

* Bebeğinizin önüne ufak parçalara bölünmüş besinler koyun. Onları yemesi gerektiğini yerlerinden alıp ağzına vererek yedirin. Sonra bırakın kendi yesin. Biz bunu Osman'a 9. aydan sonra yapmaya başladık.

* Kaşıkla verdiğiniz bir besini yemeyi reddediyorsa besin muz, elma gibi katı gıdaysa elinizle vermeyi deneyin.

Herkese keyifli beslenme saatleri :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails