Salı, Mart 16, 2010

Bebek Mobilyası Seçimi

Bebeğinizin odası için ilk ihtiyacınız olacaklar yatak, alt değiştirme ünitesi, dolap ve bir emzirme köşesi

Bunların dışında duvar aksesuarları, lamba, perde gibi aksesuarlar şahsi zevkinize kalmış.

İşte aşağıda bebeğinizin odasını hazırlarken işinize yarayacak birkaç bilgi…

Dikkat etmeniz gereken en önemli iki kriter - her ne alırsanız alın geçerli aslında – güvenli ve kullanımının hem sizin hem de bebeğiniz açısından kolay olması. 2. El alıyorsanız mobilyanın sağlamlığından emin olun.

Bebeğinizi nerede yatıracağınıza bir karar verin önce. Bizim doktorumuz ilk 4 ay Osman'ı yanımızda yatırmamızı söyledi. Ufak bir beşikle yatağımızın hemen yanında yatırdık biz de ilk 4 ay. Bazı arkadaşlarım da iki seviyeli olan oyun sahalarını yatak odalarına taşıyıp yanlarında yatırdılar bebeklerini. Bazı arkadaşlarım ise ilk günden itibaren bebeklerini bebeklerinin kendi odasında yatırdılar. Seçim gördüğünüz üzere sizin...

Her nasıl istiyorsanız alacağınız mobilya da ona göre değişiyor. Eğer ilk zamanlar yanınızda yatıracaksanız sizin yatak odanız müsaitse bebeğin büyük yatağını da yatağınızın yanına yerleştirebilirsiniz. Beşik kullanacaksanız yeni bebeği olan arkadaşlarınızın artık kullanmadıkları beşiklerini kullanabilirsiniz. Yok, yenisini alacağım derseniz kararınızı seviyesi değişebilen oyun sahalarından yana kullanın derim. Bu oyun sahalarını bebecikleriniz ayaklandığında bile farklı amaçlarla kullanabiliyorsunuz.

Gelelim bebeğinizin asıl yatağına… Büyüyebilen yataklar, ucu alt değiştirme ünitesi olan yataklar gibi birçok alternatif var. Önemli olan yatağın korkuluklarının arasının çok geniş olmaması ve ayarlanabilir yüksekliğinin olması. Korkulukların arası 6cm’den fazla olmamalı. Bebeğiniz ilk doğduğunda en üst seviyede, biraz büyüdükten sonra orta seviyede, ayaklanmaya başladığında da en alt seviyeye indirip kullanıyorsunuz. Bu ayarların olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Zaten mobilyanızı adı sanı bilinen büyük mağazalardan alıyorsanız güvenlik standartlarına da uygun mobilyalar almış oluyorsunuz. Yatağın içine koyacağınız şilte için de nefes aldıran özellikte olanları tercih etmeye çalışın. Yatağın kenarlarına koruma yastığı alın, yatağa uygun olmasına da özellikle dikkat edin. Aksi takdirde yandaki görüntüler yaşanabilir :)



Alt değiştirme ünitesinde de dikkat etmeniz gereken yüksekliğinin boyunuza uygun olması. Bu da yine standart aslında ama siz yine de ürünü almadan önce bir deneme yapın, mobilyayı yakından görün, eğilip kalkmanız rahat oluyor mu bir bakın. Alt değiştirme ünitesinin üzerine koymak için yumuşak bir kumaştan yapılmış ya da hazır satılan yumuşak zeminlerden almayı unutmayın.





Dolabı keyfinize göre alın. Hem çekmece hem de askı asabileceğiniz bölmelerinin olmasına dikkat edin. Mümkünse büyük bir dolap alın ya da yaptırın. Ufacık bebek dolapları birkaç sene sonra yetersiz olabiliyor.


Kendinize bir emzirme köşesi hazırlayın. Bir koltuk ve ayaklarınızı uzatabileceğiniz bir puf harika olur. Ama yeriniz darsa salondaki koltuk takımınızın pufu – oturabileceğiniz büyüklükteyse – ve minderleri de işinizi görür. Bu emzirme köşesini ilk aylar bebeğiniz yanınızda yatıyorsa kendi yatak odanızda uygun bir köşeye hazırlayın.




Duvar süslemelerini ihmal etmeyin. Bebekler dış dünyayla ilgilenmeye başladıklarında çok ilgilerini çekiyor.




Perdelerin rengini açık renk seçin. İçeriye bolca güneş girsin. Çocuk motifli perdeleri tercih edin.






Bebeğinizin çamaşırlarını odasına asabilirsiniz. Ayrı ufak bir çamaşırlıkla odasında kışın ihtiyacınız olan nemi de sağlayabilirsiniz. Ayrıca kalorifer suluğu da almanıza gerek kalmaz.











Yatağının üzerine de mutlaka ilgisini çekecek oyuncaklar asın...

Kolaylıklar :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails