Çarşamba, Mart 03, 2010

Bebek Arabası Seçimi

Bebek arabası almak başlı başına bir iş aslında doğum öncesinde yapılacak.

Ciddi araştırma yapıp, modelleri yakından görüp denemeden, hatta sözüne güvendiğiniz, tarzı tarzınıza yakın çevrenizin deneyimlerini dinlemeden sakın bebek arabası almayın.
Üç tekerlekli bebek arabaları, pusetler, travel sistem bebek arabaları ve tabii ikiz bebek arabaları ilk aklıma gelen kategoriler. İkiz bebek arabaları ile ilgili çok deneyimim yok. Bunu bilene sormak lazım :)

Hangi tür bebek arabasını tercih ederseniz edin önemli olan doğumdan itibaren kullanabilmeniz. Bebek arabası seçerken yapılan en büyük hata fazla komplike ve ağır bir modeli seçmek oluyor. Bir heves taze anne&babalar ultra lüks bir modeli tercih ediyor. Ama bu komplike model genelde ağır da olduğu için ancak bebek bir yaşına gelene kadar kullanılabiliyor. Bebeğin kilosu arttıkça bir elde bebeği, diğer elde arabayı taşımak mümkün olamıyor ve ebeveynler bu sefer hafif modellere yönleniyorlar. Böylece bebeğiniz daha 1 yaşına geldiğinde ikinci bir bebek arabası almak zorunda kalıyorsunuz. Oysa hem hafif, hem doğumdan itibaren kullanabileceğiniz bebek arabaları bebeğiniz 3-4 yaşına gelene kadar kullanabiliyorsunuz. Farklı aparatlarla bebeğin yaşına uygun hale getirilebiliyor bu arabalar.

Öncelikle kendi yaşam tarzınızı gözden geçirin ve önceliklerinizi belirleyin. Örneğin asansörü olmayan bir apartmanda üst katlarda oturuyorsanız, bebeğinizi dışarı her çıkarışınızda bebeğinizle, arabasını ayrı ayrı taşımanız gerekecektir. Ayrıca bebeğinizle yalnız dışarıya çıkacaksanız bir elinizde bebeğiniz diğer elinizde katladığınız bebek arabası olacaktır. Bu durumda bebek arabasının tek elle kapatılabiliyor ve hafif olması sizin için önemli olacaktır. Ya da küçük bir arabanız varsa, bebek arabası katlandığında baston şeklini mi alıyor yoksa kare vaziyette mi katlanıyor özelliği de önemli olacaktır gibi.

Bebek arabalarının çok farklı özellikleri varmış gibi görünse de aslında çoğu özellikleri ortak. Önemli olan maalesef bebeğinizin neye ihtiyacı olduğu değil; sizin neye ihtiyacınız olduğu :) Çünkü belli başlı markalar zaten çok ortak özellik taşıyor. Birinde bir özellik öne çıkıyorsa, bir diğer markada o özellik oluyor da bir başka özellik daha oluyor gibi. Bu sebeple tekrar ediyorum kendi yaşam tarzınızı gözden geçirin ve önceliklerinize göre karar verin.

Biz bebek arabasını alırken öncelikle hafif olmasına, tek elle katlanabilmesine ve doğumdan itibaren uzun süre kullanabileceğim bir model olmasına dikkat ettim.

Dikkat edeceğiniz özellikler;
  • Katlandığında kapladığı alan
  • Ağırlığı
  • Tek elle katlanabilir olması
  • 360 derece dönebilen ve sabitlenen tekerlekler

Bence önemli notlar;

Bazı bebek arabalarına monte edilen ana kucakları aynı zamanda oto koltuğu olarak kullanılabiliyor bebecikler 9 kilo olana kadar. Bu yüzden travel sistem diye geçen bebek arabalarını tercih edebilirsiniz.Set olarak satılan bazı bebek arabalarında, bebek arabasına monte edilebilen portbebeler var. İlk 2-3 ay filan kullanabiliyorsunuz. 1 saatten fazla dışarıda kalıyorsanız ana kucağında bebeği uzun süre tutmamanız gerekiyor. Portbebenin amacı da işte bu 1 saatten fazla dışarıda kaldığınızda bebeği düz bir zeminde yatırıyor olmak. Ama ilk 3 ayda zaten doktor dışında çok da dışarıya çıkmıyorsunuz. Çıktığınızda da öyle saatlerce dışarıda kalmıyorsunuz, bu yüzden portbebe bence gereksiz bir alışveriş oluyor.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails